Brněnská společnost Frentech Aerospace vyrábí speciální stroje pro letecký a vesmírný průmysl, mikroelektroniku či lékařskou techniku. Většinu svých strojů vyváží do zemí Evropské unie. Aby obstála v mezinárodní konkurenci, musí se věnovat výzkumu a vývoji moderních technologií. Momentálně například zkoumá nové typy pohonů pro vesmírné satelity. Přestože by na práci svých výzkumníků mohla čerpat evropské dotace, podporu nevyužívá.

"Proces rozdělování dotací u nás není nastaven správně. Před třemi lety jsem to zkusil. Na přípravě projektu jsme strávili Vánoce, stálo nás to stovky tisíc korun za právníky a mnoho dní práce," vzpomíná ředitel a spolumajitel společnosti Pavel Sobotka, jak žádal ministerstvo průmyslu a obchodu o dotaci na vývoj technologie spojené s vesmírnými aktivitami. "O rok později mi přišlo vyrozumění, že v programu už nezbyly prostředky, takže jsme podporu nedostali," říká. Brněnská firma do nové technologie stejně investovala, ale celý projekt zaplatila ze svého. "Od té doby se o získání dotace už nepokouším. Nemám čas ztrácet čas," popisuje své zkušenosti s byrokracií, po nichž na evropské dotace zanevřel.

Na podobné problémy při žádání o dotace naráží mnoho českých firem. Od využívání finanční podpory je odrazují obavy, že přípravě projektů budou věnovat zbytečné hodně peněz i času. Podnikatelé taky vnímají nejistotu, zda jim kvůli formální chybě dotaci následně nezabaví kontrola finanční správy či úřadu, který ji poskytuje. Netýká se to ale jen evropských dotací. Stejné problémy odrazují firmy i od daňových odpočtů na vědu a výzkum či jiných daňových úlev. Ukázal to aktuální průzkum poradenské společnosti Deloitte, do kterého se zapojilo přes 100 podniků.

Objem veřejné podpory na soukromý výzkum a vývoj klesá

Počet pracovníků v inovacích

Zdroj: Deloitte

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.