Lékařka Dita Protopopová, kterou Andrej Babiš mladší označil za jednoho z aktérů svého nuceného pobytu na ukrajinském Krymu, se stáhla do ústraní. V prohlášení popřela, že by pochybila, svoji roli v případu však nevysvětlila. Podle svých kolegů se už několik týdnů neobjevila na svém pracovišti v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ) v Klecanech. K zastižení nebyl ani její manžel Petr, s nímž Babiš mladší údajně na Krym odcestoval.

"Paní doktorku Protopopovou jsme na oddělení už delší dobu neviděli," řekl jeden z dalších lékařů NÚDZ, který nechtěl být jmenován. Vedení ústavu uvedlo, že Protopopová působí v centru pouze na částečný úvazek. Na oficiálním webovém profilu Protopopové přitom NÚDZ uvádí, že tam působí jako vedoucí lékařka denního stacionáře pro pacienty s psychózou. Podle šéfa NÚDZ Cyrila Höschla jsou však tyto informace zastaralé a Protopopová již ve vedení ústavu nepůsobí.

Babiš mladší, který je mezi trestně stíhanými v dotační kauze Čapí hnízdo, se měl podle Seznam TV léčit právě v NÚDZ. "Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat," uvedlo centrum v tiskové zprávě.

Protopopovová ani její manžel nebyli k zastižení ani ve svém bydlišti na Praze 8. Na zvonění nikdo nereagoval. Zaměstnankyně firmy, která sídlí ve stejném bytovém domě, řekla, že Protopopova občas vídá. Redaktorům serveru Seznam Protopopov na dotaz, zda Babiše mladšího na Krym dovezl, odmítl odpovědět.

Související

Dopoledne lékařka poslala přes mediální poradce ANO prohlášení, v němž odmítla pochybení. "Ve svém osobním životě, ale i lékařské praxi jsem se vždy chovala podle svého nejlepšího vědomí, a navíc jsem vždy ctila přísahu, kterou jsem složila, a lékařskou etiku," uvedla Protopopová v prohlášení. Informace médií, podle kterých se se svým mužem podílela na odvozu Babiše juniora do zahraničí, označila za lživé a urážlivé. Současně rezignovala na svůj mandát na Praze 8.

Protopopová byla do zastupitelstva zvolena v nedávných komunálních volbách. Původně se ucházela o funkci starostky, hnutí ANO ale ve volbách skončilo až čtvrté. Podle zastupitele Tomáše Němečka z kandidátky Osmička žije se lékařka o dění v místní části nezajímala. "Během kampaně nebyla příliš vidět, na povolebním vyjednávání se nepodílela," řekl Němeček.

Podle dosluhujícího místostarosty Prahy 8 za ANO Matěje Fichtnera se Protopopová stahuje z veřejného života.

"S paní Protopopovou jsem mluvil. Je to prý jinak, než uvádí paní Slonková. Bohužel to ale paní Protopopová nemůže vysvětlit, protože je vázaná lékařským tajemstvím," řekl.

Související