Na pražském Václavském náměstí se večer sešly tisíce lidí, kteří požadují demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Akce začala v 19:00 a pořádá ji aktivistická skupina AUVA, jež už v minulosti uspořádala několik demonstrací proti předsedovi vlády. K Opletalově ulici bylo náměstí krátce po zahájení hustě zaplněno, protestující ale stáli až u tramvajových kolejí v ulicích Vodičkova a Jindřišská. Účast přislíbili někteří politici.

Kauza Čapí hnízdo

Všechny informace ohledně vyšetřování kauzy na jednom místě.

Všechny články zde

Lidé drží transparenty s nápisy jako "Nechci z ČR Rusko, Babiš ven", "Andrej = Krim" nebo "Uklid(n)íme vaše děti" s fotografií lékařky Dity Protopopové, který má evokovat volební transparent hnutí ANO. K vidění jsou vlajky České republiky i Evropské unie, někteří demonstranti mají píšťalky. Na začátku protestu lidé hlasitě skandovali: "Demisi!"

"Sešli jsme se, protože jsme už hodně naštvaní. Máme dojem, že situace v naší zemi v politické sféře je někde, kde by neměla být," řekla ČTK krátce před zahájením demonstrace spoluzakladatelka skupiny AUVA Veronika Ševčíková. Celá akce by se podle ní měla konat právě na Václavském náměstí.

Na Facebooku potvrdilo účast zhruba 11 tisíc lidí, další desetitisíce o akci projevily zájem. "Těžko se dá počet účastníků odhadovat, ze zkušenosti z předchozích akcí očekáváme 10 až 20 tisíc lidí," doplnila Ševčíková.

Na improvizovaném pódiu s nápisem "Jedině demisi!" mají večer vystoupit hosté. "Oslovili jsme všechny demokratické strany, máme přislíbenou účast například od Miroslavy Němcové (ODS), senátora Václava Hampla (za KDU-ČSL), Miroslava Kalouska a Markéty Pekarové Adamové (oba TOP 09). Kromě nich vystoupí lidé, kteří nejsou spjati s politickým životem.

Babiš mladší chce být v kontaktu s českou policií

Syn premiéra Andrej Babiš ml. ve čtvrtek odpoledne napsal v e-mailu, který zveřejnil server Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Současně označil za lež tvrzení svého otce, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem. Premiér Andrej Babiš na zveřejněný e-mail svého syna uvedl, že novináři korespondenci zneužili, a uvedl, že kauza je připravenou kampaní zaujatých médií.

"Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod 'neustálým dozorem' vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody," napsal Babiš mladší s tím, že ve Švýcarsku není pod "dozorem", ale je volný.

"Přeju si být telefonicky v kontaktu s Policií ČR, vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska," cituje server e-mail. 

"Jestli je člověk opravdu unesený, nebo ne, je jedna záležitost, ale to, že můj pečovatel řekne ‘Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřenej (v psychiatrické léčebně)‘, je druhá," píše Babiš junior.

Policie na Twitteru uvedla, že v tuto chvíli ověřuje aktuální informace, komunikuje se státním zastupitelstvím a s autorem e-mailu je připravena provést neodkladné úkony dle zákona.

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek odpoledne ve stručném vyjádření novinářům řekl, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým občanem. Předseda vlády opět kritizoval autory reportáže serveru Seznam Zprávy, ve které jeho syn hovořil o tom, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Žurnalisté podle Babiše při natáčení porušili zákon. V souvislosti s nově zveřejněným e-mailem Babiše mladšího řekl, že nyní redakce Seznamu zneužívá i korespondenci s jeho synem.
 
Babiš starší uvedl, že jeho syn ve Švýcarsku studoval a dlouhodobě tam žije jeho matka. V Rusku byl podle něj na výletě, dostal kvůli tomu vízum. Spolu s manželem jeho psychiatričky Petrem Protopopovem odtamtud podle Babiše zamířili na Krym a byli několikrát i na Ukrajině. "Nevím, proč to někdo řeší," konstatoval.

Rusko: Jedná se o provokaci

K celému případu se také vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí. Mluvčí Marija Zacharovová na tiskové konferenci označila zprávy o únosu syna českého premiéra Andreje Babiše na Krym za provokaci, zřejmě vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

"Viděli jsme zprávy na toto téma. Podle prvotní analýzy, kterou jsme si udělali, se to velice podobá nějaké falešné zprávě, provokaci, vyrobené kvůli nějakým vnitropolitickým cílům. Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, který vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám," řekla Zacharovová podle agentury RIA Novosti.

Posun nastal i v případu Babišovy dcery Adriany Bobekové, o které nedávno premiér prohlásil, že trpí bipolární poruchou. Ta se podle nejnovějšího zjištění týdeníku Respekt trestnímu řízení v kauze Čapí hnízdo nevyhýbá. V nedávné době se totiž podařilo přezkoumat její zdravotní stav. Výsledek vyšetření nezávislým znalcem znám zatím není, ale podle týdeníku je pravděpodobné, že jí nic nebrání účastnit se trestního řízení.

Stojíme za našim předsedou, zní z ANO

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Novinářům to po čtvrtečním zasedání klubu řekl jeho předseda a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Žádný ze zákonodárců vládního hnutí ve Sněmovně nepodpoří návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD, dodal.

Faltýnek uvedl, že poslanci ANO věří v nezávislé vyšetření případu Čapího hnízda. Odmítl komentovat čtvrteční usnesení Senátu, který označil za nepřijatelné, aby Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy. Zdůvodnil to tím, že důvěru vládě dává Poslanecká sněmovna.

Předseda poslanců ANO nepovažuje e-mail zaslaný serveru Seznam Zprávy kvůli duševní nemoci Babišova syna za věrohodný. 

Babiše mladšího jsem neunesl, řekl Protopopov

Petr Protopopov ve čtvrtek v rozhovoru pro deník Právo popřel, že by Babiše mladšího unesl. Řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli loni kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. "To není tak úplně jednoduché, někoho vláčet autem proti jeho vůli přes několik celních kontrol a mimo schengenský systém," říká v rozhovoru.

Žádost o vízum si podle Protopopova Babiš podepsal sám. "Dostal ho na měsíc. Tak jsme jeli do Bratislavy za maminkou na pár dní a pak letadlem z Vídně do Moskvy, kde jsme strávili také několik dní, a odtamtud na Krym," popisuje cestu do Ruska, která se uskutečnila v září 2017. V rozhovoru s reportéry Seznam Zpráv přitom Protopopov odmítal, že by někdy v Moskvě nebo na Krymu byl. 

Protopopov uvedl, že se o Babiše staral jako o nevlastního bratra, od ledna 2016 byl placen Agrofertem. Babiš, trpící schizofrenií, si na Krymu našel slečnu a pod jejím dohledem trávil na Krymu a později i na východní Ukrajině bez Protopovova několik dní.

V Právu vysvětluje i to, proč si pro svoji cestu vybrali zrovna Krym. "Nejsem Čech, takže z mého pohledu to není žádné anektované území, ale součást Ruska," říká a dodává, že roli hrál i fakt, že v září tam bylo z celého území Ruska nejtepleji.

Premiér ve středu na tiskové konferenci uvedl, že jeho syn trpí schizofrenií. Podle Protopopova nemoc naplno propukla 17. července 2015, kdy Babiše juniora policie zajistila v autě na D1 a nechala ho převézt na psychiatrii v Havlíčkově Brodě. Odtud se později dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde ho přijímala Protopopovova žena Dita. "Od té doby to všechno začalo," říká Protopopov.

Babiš junior si podle něj neuvědomuje, že je nemocný. "On to neví, chybí mu náhled," prohlásil. "Spoustě lidem říká, že mu nic není, že je všechno v pořádku a že za všechno můžou policajti," dodává s tím, že jeho psychický stav se často měnil.

Související

Protopopov Právu také popsal, jak ho kontaktovala a vyslýchala policie v souvislosti s e-mailem, který Babiš junior poslal do Kriminalistického ústavu. Snažil se vysvětlit i to, proč policistům poslali pouze jeho fotografii. Babiše mladšího prý žádal, aby s ním jel do Prahy a vše vysvětlil. "To ale razantně odmítl, zamkl se v pokoji a strašně vyváděl. Tak mně nezbylo nic jiného než odcestovat do Prahy sám," prohlásil.

Na otázku Práva, jak je možné, že se Babiš zvládl sám autobusem dopravit do Švýcarska, odpovídá: "Když má někdo schizofrenii, tak není retardovaný. Zvládne spoustu věcí, když chce, ale on spoustu z nich dělat nechce."

K rozhovoru Petra Protopopova v Právu se ráno na svém facebookovém profilu vyjádřil i premiér Andrej Babiš. V obsáhlém statusu mimo jiné děkuje manželům Protopopovým za pomoc a čas, který jeho synovi věnovali.