Primátorem Prahy byl na ustavující schůzi zastupitelstva zvolen pirát Zdeněk Hřib. Hlasovalo pro něj 39 zastupitelů, proti bylo 12. "Slibuji, že budu řídit město s čistým štítem," řekl Hřib po svém zvolení.

Opoziční ODS a ANO chtěly doplnit body do programu čtvrtečního ustavujícího zastupitelstva hlavního města a žádaly personální změny v koalici.

Všichni nově zvolení zastupitelé po začátku jednání nejprve složili slib. Přítomných bylo všech 65 členů zastupitelstva. Poté začali jednat o programu, jehož hlavním bodem je volba vedení města.

Patrik Nacher (ANO) před jednáním uvedl, že na post primátora ANO navrhne Jiřího Pospíšila (TOP 09/Spojené síly), protože je politicky zkušenější. "Myslíme si, že by lépe zvládl řízení tohoto města," uvedl. Dodal, že hnutí bude požadovat také to, aby se lídr Prahy sobě Jan Čižinský stal náměstkem pro školství. Ten však kandidaturu nepřijal. Ani Pospíšil, ani Čižinský podle plánů koalice nezasednou v radě, budou jen předsedy zastupitelských klubů. Obě opoziční strany to kritizují a označují za vyhýbání se zodpovědnosti.

Občanští demokraté vyzvali koalici, aby přehodnotila plánované rozdělení míst ve výborech. Zástupci koalice dříve uvedli, že chtějí mít devítičlenné výbory, kde by šest míst obsadili zástupci koalice a tři opozice. V minulosti to bylo pět ku čtyřem, což požaduje ODS i nyní. ANO jako kompromis navrhlo, aby výbory měly pět členů, tedy na každý subjekt jeden, což odpovídá volebnímu výsledku, a navíc to podle něho ušetří městské pokladně peníze.

Obě opoziční strany rovněž chtěly, aby koalice měla menší počet uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří za funkci pobírají plat. Nyní jich má být podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženiji 21, což je o tři více než v minulém období. Hřib dříve sdělil, že uvolněných zastupitelů bude 20.

Občanští demokraté na program jednání navrhli úpravu jednacího řádu zastupitelstva. Chtěli, aby vznikla funkce zmocněnce hlavního města, který by trvale vyjednával s mandátem celého zastupitelstva s ostatními státními orgány i soukromými subjekty o palčivých problémech Prahy. ANO na program navrhlo, aby se zastupitelstvo zavázalo, že v tomto volebním období nebude omezovat individuální automobilovou dopravu.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů a měla by obsadit placené místo předsedy kontrolního výboru. Na druhém místě skončili piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.

Přímý přenos z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy:

Hrib - zastupitelstvo Prahy, Praha

Pro zobrazení přenosu klikněte na obrázek výše.

Související