Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se dohodl na odškodnění za soudní průtahy přibližně se šedesátkou členů sdružení Maják, v němž je část klientů zkrachovalého H-Systemu. Aktuální dohoda se týká těch klientů H-Systemu, kteří s ministerstvem vedli kvůli průtahům v řízení soudní spory. Ministr zdůraznil, že stát by tyto pře stejně prohrál. 

"U dalších klientů nevedeme žádná řízení o náhradě škody a nevidím žádný právní titul, na jehož základě by jim ministerstvo mělo vyplácet odškodnění. To znamená z mého pohledu je kauza H-Systemu pro ministerstvo spravedlnosti tímto uzavřena," prohlásil Kněžínek.

Za neúměrně dlouhé trestní řízení dostane každý z nich v průměru 100 tisíc korun, píše pondělní Právo. V případě členů Majáku ministerstvo částku snížilo o 60 procent, když podle Kněžínka přihlédlo ke složitosti kauzy a k tomu, že poškození reálně neměli šanci v trestním řízení uspět. Stát za odškodné zaplatí celkem 6,3 milionu korun. Klienti na oplátku vezmou zpět své žaloby a uplatněný nárok budou pokládat za vyřešený, nebudou již požadovat po státu další peníze jako odškodnění za dlouhé trestní řízení. To trvalo přes 13 let, nakonec skončilo prezidentskou amnestií.

"Peníze budou vypláceny postupně podle toho, jak budou klienti s ministerstvem uzavírat dohodu o narovnání," vysvětlil ministr. Úřad se zavázal konkrétní částky vyplatit do 30 dnů od uzavření dohod.

Advokátka klientů Hana Marvanová to považuje za bezprecedentní věc a ministr spravedlnosti si za to podle ní zaslouží uznání.

Ministerstvo uvedlo, že přiměřená částka odškodnění vychází zhruba na 18 tisíc za rok. Klienti H-Systemu požadovali za nemajetkovou újmu 250 tisíc korun, soudy ale některým nepřiznaly vůbec nic, jiným několik tisíc. Peníze by se podle informací Práva klientům měly začít vyplácet do měsíce.

"Teď se podepisují dohody o narovnání jednotlivých klientů s ministerstvem spravedlnosti," řekla Marvanová. "V prosinci předpokládáme, jakmile budou dohody podepsány, tak by podle těch dohod mělo být ministerstvem hrazeno," podotkla. Její klienti pak začnou brát zpět žaloby v řízeních o odškodnění za průtahy. "Tak je formulována dohoda o narovnání. Je nějaký kompromis, ministerstvo zaplatí částku a na základě toho je klient zavázán vzít zpět žalobu, nepokračovat v soudním sporu," doplnila. 

Další okradení klienti již o odškodnění za nemajetkovou újmu kvůli průtahům v řízení žádat nemohou. Poškození o něj totiž podle zákona mohou žádat do půl roku po skončení trestního řízení. Nejvyšší soud případ H-Systemu uzavřel v roce 2013.

Zhruba šedesát klientů, kteří se nyní dohodli s Kněžínkem, již kvůli průtahům v řízení vedlo se státem spory. Představitelé Majáku reprezentují část klientů H-Systemu, kteří se po krachu stavební firmy nepokusili dostavět byty, ale chtějí vložené peníze získat alespoň částečně zpět prostřednictvím prodeje majetku společnosti v konkurzu.

Zástupci Majáku s Kněžínkem opakovaně jednali. Úřad v minulosti vyplatil poškozeným klientům za průtahy v řízení 2314 korun, ti se následně obrátili na soudy, po stažení jejich žalob jednání o odškodnění skončí. Další postup se podle předsedkyně sdružení Maják Jitky Drunecké bude týkat jiných věcí. "Věcí, které souvisí hlavně s majetkem pana Smetky. To znamená konkurz na pana Smetku, konkurz na H-System a podobně," řekla České televizi.

Ohledně členů družstva Svatopluk, kterým po dostavění bytů v Horoměřicích svépomocí hrozí vystěhování, prý ministrovi není známo, že by některý z nich podal žádost o odškodnění. "A pokud by ji podal, nedovedu si představit, že by s ní uspěl," podotkl. "Je na nich, aby se dohodli s konkurzním správcem," doplnil. Svatopluk podal kvůli soudně nařízenému vystěhování ústavní stížnost.

Ministr, že "soudní ping-pong" v kauze H-System, který celou kauzu protáhl, "opravdu nebyl úplně šťastný". Zákon o odpovědnosti státu za škodu umožňuje uplatnit regresní nárok vůči těm, kteří jsou původci škody, tedy případně i vůči soudcům. "Tady by ale všechny regresní nároky již byly promlčené," upozornil Kněžínek. Změna legislativy tak, aby soudy vyšších instancí musely v případě zrušeného rozsudku častěji rozhodovat samy a nevracet věc zpátky, není podle něj namístě, protože rozhodování je odpovědností soudců.

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka byl v souvislosti s krachem firmy odsouzen za podvod, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

Ve vězení si odpykal 12 let, na svobodu se dostal v říjnu 2016.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Další skupinu klientů H-Systemu tvoří členové družstva Svatopluk, u kterých Nejvyšší soud v červenci rozhodl, že musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Čeká se ještě na rozhodnutí Ústavního soudu, ke kterému družstvo podalo stížnost a který vykonatelnost rozhodnutí o vystěhování odložil.

Pro srovnání, loni ministerstvo za průtahy v řízeních vyplatilo celkem 66,9 milionu korun, o rok dříve to bylo 60,6 milionu. Nejvyšší loňskou částku - 470 tisíc korun - získal člověk, jehož trestní řízení přesáhlo dobu 17 let.

Související