Sociální demokraté se nezúčastní hlasování o nedůvěře vládě. Podle informací HN bude odchodu z Poslanecké sněmovny předcházet projev předsedy strany Jana Hamáčka. Socialisté se shodli na postoji k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě jednomyslně. Kabinet absence poslanců ČSSD při hlasování neohrozí, protože pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů. ANO ani komunisté přitom návrh 92 opozičních poslanců nepodpoří.

"Občané Česka si nezaslouží, aby se do vlády dostala strana Tomia Okamury," uvedl na začátku Hamáček s tím, že to je důvod, proč sociální demokraté zůstanou ve vládě. Právě Okamura už v uplynulých dnech uvedl, že je připravený nahradit ČSSD ve vládě či ji podpořit. Hamáček také kritizuje opozici, která podle něj nebyla schopná přijít s vlastním plánem. Sociální demokracie je prý zároveň ochotná hlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, což by znamenalo i nové volby. K rozpuštění sněmovny je třeba 120 hlasů. Sociální demokracie má 15, ve sněmovně by se proto muselo najít dalších 105 hlasů, to znamená i mezi hnutím ANO či komunisty.

Premiér Andrej Babiš v souvislosti s rozhodnutím sociálních demokratů uvedl, že nechápe, proč ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě kabinet nepodpoří a vyhrožuje předčasnými volbami. Hnutí ANO, které Babiš vede, podle něj předčasné volby nechce. 

"Pokud se ČSSD rozhodla, že odejde ze sálu a nepodpoří svou koaliční vládu, tak to nechápu," napsal Babiš. "ČSSD se díky vládnímu angažmá zachránila. Byla na pokraji volitelnosti a v opozici by se ztratila úplně," doplnil. Předčasné volby by podle něj destabilizovaly situaci ve společnosti.

Za nejlepší řešení současné napjaté politické situace považuje ČSSD takzvaný slovenský model, tedy pokračování současné koalice ANO a ČSSD, ale s jiným premiérem. Takový scénář je ale podle Hamáčka nereálný, pokud Babiš sám odejít odmítá a má jednoznačnou podporu svého hnutí. Proto se ČSSD rozhodla se pátečního hlasování nezúčastnit.

Podle opozice se chová jako chytrá horákyně. "Toto rozhodnutí je nejen zbabělé, ale zejména chybné a otvírá cestu rozkladu důvěry v demokratický stát," uvedl předseda ODS Petr Fiala. "Pro ČSSD jsou zjevně důležitější ministerská křesla než vlastní důstojnost, navíc v situaci, kdy jsou mnohdy ve sněmovním hlasování nahrazováni hnutím SPD," soudí poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. "Rozhodnutí ČSSD je čistokrevná zbabělost. Pokud není ČSSD schopna podpořit hlasováním svoji vlastní vládu, tak by ji měla okamžitě opustit," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) při příchodu do Lidového domu řekl, že ČSSD by měla trvat na odchodu premiéra Babiše z vlády do vyšetření případu Čapího hnízda, v opačném případě být připravena z vlády odejít. V ČSSD ale byly silné i hlasy, aby jen neuvolnila místo SPD. Usnesení nakonec přijaly špičky ČSSD jednomyslně.

Už v úterý širší vedení KSČM doporučilo svým poslancům, aby Babišův tým podpořili. Toto rozhodnutí uvítal prezident Miloš Zeman na dnešní schůzce s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Filip předpokládá, že při hlasování o nedůvěře kabinetu se k opozici nepřipojí žádný z poslanců KSČM.

Zeman podle Filipa poděkoval za vstřícný postoj KSČM k vládě a vyjádřil přání, aby situace v Česku zůstala stabilizovaná. Zopakoval také, že v případě úspěchu opozice při hlasování o nedůvěře vládě by premiérem opětovně jmenoval Babiše. "Protože respektuje rozhodnutí hnutí ANO, které nominovalo do funkce Babiše a potvrdilo mu podporu," tlumočil Filip prezidentův postoj. Případné opětovné jmenování premiéra vidí jako možnost pro obměnu kabinetu.

Opozice požaduje konec Babiše ve vládě kvůli jeho obvinění v kauze Čapí hnízdo. Ve skrytě natočené reportáži, která byla odvysílána minulý týden, premiérův syn Andrej Babiš obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil ČR kvůli případu dotace pro farmu Čapí hnízdo, v níž jsou oba obviněni. Předseda vlády to odmítl, výroky svého dospělého syna z prvního manželství přičítá schizofrenii, kterou podle něj trpí. Opoziční politici ale požadují vysvětlení a vyzvali Babiše k rezignaci.

Jaké jsou možnosti ve sněmovně?
Sestavte si vlastní koalici:

0

Vyberte strany:
  •   ANO 2011 (78)
  •   ODS (25)
  •   Pirati (22)
  •   SPD (22)
  •   ČSSD (15)
  •   KSČM (15)
  •   KDU-ČSL (10)
  •   TOP09 (7)
  •   STAN (6)
Zakšrtněte výše, jaké strany mají být součástí koalice.


  

ŽIVĚ: Jak rozhodlo vedení ČSSD o svém postoji k hlasování o nedůvěře?