Situace ve školách se v nadcházejících letech zlepší tím, že se učitelům zvýší platy a jejich povolání se vrátí atraktivita, je přesvědčen ministr školství Robert Plaga (ANO). Lepší platy podle něj přilákají do systému více lidí.

Jen tím se ale podle ředitele brněnského výzkumného centra CEITEC Jiřího Nantla problémy nevyřeší. Zásadní chybu vidí ve velké sociální a ekonomické nerovnosti českých rodin a s tím souvisejících šancí na vzdělání. To se pak v Česku stává dědičným privilegiem, shodl se ve čtvrtek v debatě s dalšími přítomnými odborníky na výroční konferenci “Kam kráčíš, Česko”, kterou v kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka pořádal Aspen Institute. Školský systém by se podle nich měl změnit.

“U nás je velmi silná závislost, téměř nejsilnější ze všech bohatých zemí, mezi sociálním a ekonomickým statusem rodiny a zejména vzděláním rodičů. Tato společnost není férová,” řekl poté Nantl v rozhovoru pro HN. Česko podle něj plýtvá lidským potenciálem. Právě nová studie Aspen poukazuje na vliv regionů na vzdělávání, kdy nejhorší výsledky vykazuje Karlovarský a Ústecký kraj. Avšak i třeba z Klatovska v Plzeňském kraji se žáci těžko dostávají na vysokou školu, poznamenal Nantl, byť tito lidé mají nadání, nikdo to ale nerozezná, protože se narodili ve špatném regionu. “Přitom mohli být dobrými vynálezci,” míní šéf výzkumného centra.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.