Necelý den před začátkem mimořádného summitu EU, na kterém mají premiéři a prezidenti sedmadvaceti zemí potvrdit dohodu o vystoupení Británie z bloku, se podařilo odstranit námitky, které kvůli Gibraltaru na poslední chvíli vzneslo Španělsko.

Potvrdili to nejprve diplomaté a poté i španělský premiér Pedro Sanchéz.

Už dříve uvedl mluvčí šéfa vrcholných unijních schůzek Donalda Tuska, že po Tuskově sobotním rozhovoru se Sánchezem je summit "o něco blíž". 

Britská vláda v krátkém prohlášení uvedla, že článek smlouvy o brexitu, se kterým mělo Španělsko problém, nijak nepředurčuje územní rozsah v budoucnosti uzavíraných smluv mezi Velkou Británií a Evropskou unií.

Španělský premiér v Madridu v sobotu odpoledne prohlásil, že EU a Británie ohledně Gibraltaru přijaly požadavky jeho vlády. Na summitu hodlá dohodnuté podmínky brexitu podpořit.

Španělé v minulých dnech na poslední chvíli zdramatizovali přípravu nedělní vrcholné schůzky požadavkem jasné garance toho, že jakékoliv budoucí dohody týkající se Gibraltaru budou dojednávány přímo mezi Madridem a Londýnem.

Problém měla španělská vláda s článkem 184 návrhu dohody, který v zásadě velmi obecně uvádí, že EU a Británie mají zájem v budoucnu v dobré víře a rychle uzavřít dohody o budoucích vztazích tak, aby mohly začít platit ihned po konci přechodného období.

Britská vláda nyní veřejně článek interpretovala v tom smyslu, že se v něm nikde nehovoří o územním rozsahu podobných smluv a nikde v něm tedy nestojí, že se musí týkat stejných území jako samotná smlouva o brexitu. Ta se totiž pochopitelně vztahuje i na Gibraltar.

Britský velvyslanec při EU Tim Barrow zároveň v doprovodném dopise zdůraznil, že interpretace nemění nic na postoji britské vlády, která hodlá o budoucích smlouvách vždy vyjednávat jménem všech území, za jejichž vnější vztahy je odpovědná.

Premiérka Theresa Mayová novinářům řekla, že dohoda okolo Gibraltaru nic nemění na britském postoji k této enklávě na jihu Španělska. "Vždy budeme vyjednávat jménem celé rodiny Spojeného království, včetně Gibraltaru," poznamenala premiérka. Britská pozice ohledně jeho suverenity se nemění. "Gibraltar je britský, vždy za ním budu stát," zdůraznila.

Sobotní řešení, na jehož vzniku pracovali diplomaté přes noc, tak znamená zelenou pro summit v neděli dopoledne. Šéf vrcholných unijních schůzek Tusk okamžitě poslal do hlavních měst příslušnou pozvánku.

Napsal v ní, že sedmadvacítka obstála v testu jednoty a solidarity. Premiérům a prezidentům doporučí podpořit dokumenty související s britským odchodem na konci března 2019.

Mayová se setkala s lídry EU

V předvečer mimořádného summitu se premiérka Mayová setkala s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Tuskem.

Tusk v souvislosti s nedělním summitem na svém Twitteru s odkazem na text skupiny Queen a jejího zpěváka Freddieho Mercuryho poznamenal, že "přátelé zůstávají přáteli, až do konce".

Vláda Mayové už 585 stran dohody o brexitu podpořila, premiérku ale ještě čeká klíčový úkol, kterým je schválení smlouvy ve skeptickém britském parlamentu. Mnoha britským poslancům, včetně těch z vládní konzervativní strany, podoba dojednaných textů vadí, protože ve snaze udržet co nejhladší vzájemný obchod zemi v některých ohledech od EU neodstříhává úplně.

Na straně sedmadvacítky se po nedělním politickém potvrzení šéfy států a vlád 27 zemí už potíže s podporou textů nečekají.

Dohodu o vystoupení ještě musí stvrdit europarlament a v souladu s článkem 50 unijní smlouvy, kterým se brexit řídí, následně formálně odsouhlasit Rada EU, tedy členské země.

Dohoda se týká věcí souvisejících se samotným brexitem, včetně ustavení přechodného období do konce roku 2020 a v případě potřeby o rok či dva déle.

V takto získaném čase chtějí Londýn a EU27 dojednat smlouvy o budoucích obchodních vztazích či o spolupráci v obraně a bezpečnosti. Ty by měly být hotové tak, aby mohly "naskočit" a začít platit bezprostředně po konci přechodného období.

Znamená to, že pokud britský parlament smlouvu o brexitu potvrdí, čekají obě strany v následujících letech složitá vyjednávání. Jejich rámec určí 26 stran společně dojednané politické deklarace, kterou šéfové států a vlád v neděli také podpoří.

Smlouva o vystoupení Velké Británie z EU definuje samotné podmínky odchodu Británie, týká se práv občanů, finančního vyrovnání, obsahuje pojistku pro udržení volné hranice mezi Irskem a Severním Irskem a další body.

Příprava textu deklarace se vlekla do poslední chvíle. Posun nastal teprve ve čtvrtek, po středečním narychlo svolaném bruselském jednání mezi Junckerem a Mayovou.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na