Vláda Andreje Babiše právě teď studuje zprávu s výbušným obsahem. Jde o závěry jedenáctičlenné komise sestavené kvůli posouzení rizik a bezpečnostních zájmů státu v případném rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Podle informací Respektu z vládních kruhů materiál dostala nejdříve ministryně průmyslu Marta Nováková, následně ji obdržel i premiér Andrej Babiš a byli s ním seznámeni také vybraní ministři. Dokument poprvé vymezil, kdo představuje v největší zakázce české vlády bezpečnostní riziko.

V novém Respektu najdete:

Hlavní komentář: Pokud se díváte, přemýšlejte. Zveřejněný film o procesu se Slánským je krutým výletem do české historie

Téma: Jak zlevnit byty. Kudy vede cesta k dostupnějšímu bydlení.

Hlavní agenda: Babiš a váhající policie. Postup vyšetřovatelů při řešení případu premiéra vyvolává stále větší pochybnosti.

O kom se mluví: Je třeba vytrvat. Iniciativa Za slušné Slovensko čelí policejní šikaně a řeší, jak zlepšit atmosféru ve společnosti.

Reportáž: Česko, ráj pervitinu

Kontext:

Strakonický chléb a místní hry. Českobudějovický soud poukázal na bizarní rozměr veřejného života v jednom obyčejném okresním městě.

Jistě, pane ministře. ANO s pomocí komunistů a SPD cupuje zákon, který má bránit zdejší úředníky před politickou mocí.

Rozhovor: Tak to prostě je. Rozhovor se šéfem sociální demokracie a ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

Kultura: Vlk na stavbě. Českou cenu za architekturu získala syrová betonárka.

Civilizace: Bez turbín to nejde. Proč v Česku nesmějí fungovat bateriová úložiště elektřiny, moderní prostředek
k vyrovnávání výkyvů v síti.

I obalka R48

Komise, v níž sedí zástupci tajných služeb, Úřadu vlády a několika ministerstev, vznikla v létě z popudu bezpečnostních expertů, aby se pokud možno vyloučilo to, že politici přidělí zakázku problematickým hráčům.

Svoji práci měla původně uzavřít ke konci září, její fungování pak bylo prodlouženo kvůli sporům mezi jejími členy – nemohli se shodnout, co jsou ona bezpečnostní rizika.

Pro tajné služby a některé další členy komise to bylo přidělení zakázky autoritativním režimům Rusku a Číně, jež si ekonomickými nástroji zvyšují v daném regionu politický
vliv.

Česko by z tohoto hlediska bylo více energeticky závislé na vládě Vladimira Putina, část peněz na stavbu elektrárny by mohla být využita korupčním způsobem.

Další členové komise to tak ostře neviděli, rizika spatřovali ve zcela jiné oblasti – ve faktu, že po odstavení uhelných elektráren a časem odstavení stárnoucích Dukovan bude mít Česko problém se zajištěním dostatečného množství elektřiny. Argumentovali, že z hlediska bezpečnosti je prioritou nezdržovat se a rychle se dohodnout s Rusy, kteří mají aktuálně více rozestavěných projektů po světě.

Na tom, zda a odkdy hrozí výpadek energie, se obě strany neshodovaly.

Po dalších debatách uvnitř komise nakonec převážilo stanovisko, že Rusko a Čína skutečně představují riziko.

Podle informací Respektu ve více než třicetistránkové zprávě není přímo napsaná věta, že Rusko a Čína nemají zakázku dostat. Je tu ale vyjmenováno pět bezpečnostních kritérií, jež by měl každý uchazeč o získání tendru splnit. Když toho nebude schopen, říká zpráva, představuje zásadní riziko pro národní bezpečnost.

Kritérii – tak jak jsou stanovena – přitom nejsou schopny "prolézt" právě Rusko a Čína. Jedno z nich například je, že pokud země některého z uchazečů ve svých oficiálních vládních materiálech definuje někoho jako svého nepřítele, není možné s ním spolupracovat v ekonomické oblasti. Tenhle bod neumožňuje dosáhnout na zakázku Rusku, jež ve svých dokumentech uvádí, že NATO – tedy i Českou republiku – považuje za svého nepřítele.

Doporučením komise se Babišův kabinet nemusí řídit.

Hra o čas

Jestli bude Babišova vláda zakázku realizovat, stále nepotvrdila.

Koncem října premiér řekl, že není kam spěchat, protože lze prodloužit životnost dosavadních dukovanských bloků. Jak Respekt v minulosti popsal, spěchá naopak Pražský hrad – prezident Miloš Zeman řekl vedení energetické společnosti ČEZ, premiérovi i veřejně, že chce kontrakt pro Rusy a že není důvod otálet.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.