Britská premiérka Theresa Mayová se s lídry ostatních zemí Evropské unie dohodla na tom, jak by měl vypadat brexit. V rozhádaném londýnském parlamentu ale momentálně pro tuto dohodu nemá většinu. A tak se vyjednanou podobu brexitu snaží prosadit pomocí výzvy ke všem občanům Velké Británie – doufá, že ti následně na své poslance zatlačí, aby dohodu v parlamentu schválili. 

Dolní sněmovna bude o smlouvě hlasovat 11. prosince. Pokud by ji odmítla, vážně by hrozilo, že Spojené království z EU odejde bez jakékoliv dohody. To by mělo následky pro ekonomiku všech států unie, ale dopady na Británii by byly jednoznačně nejtvrdší. 

Podle Mayové je potřeba dohodu schválit už proto, aby se Britové mohli konečně začít zabývat něčím jiným než brexitem. Od referenda v červnu 2016, kdy odchod z EU odhlasovali, se totiž stále nedokázali domluvit na tom, jakou podobu brexitu vlastně chtějí. 

Pokud poslanci dohodu se státy EU neschválí, pouze tím "otevřou dveře dalším rozbrojům a další nejistotě". Tak zní citace z projevu premiérky, který přednesla v Dolní sněmovně v pondělí odpoledne. Mayová varuje odpůrce dohody hlavně před "divokým" brexitem bez jakékoliv dohody. Další variantou je podle ní to, že Spojené království z EU vůbec neodejde, což by popřelo vůli občanů, kterou vyjádřili v referendu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co je podle Mayové hlavní výhodou dohody o brexitu, kvůli které by ji měli poslanci schválit?
  • Proč je podle Mayové nesmysl myslet si, že by mohla jednání s EU o brexitu začít znova?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se