Rozsáhlá kontrola, kterou Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prováděla na sklonku roku 2017 v kůrovcem zasažených lesích na severní Moravě, skončila v červenci pro Lesy České republiky několikamilionovou pokutou. Hospodářským novinám se nyní podařilo získat více než šedesátistránkový protokol o akci, který je k státní firmě a jejímu přístupu vůči kalamitě mimořádně kritický. Záležitost bude mít proto s největší pravděpodobností příští týden dohru v Poslanecké sněmovně, kde chce pirátská strana prosadit o zprávě debatu.

"Kontrolovaná osoba zjevně nedodržovala včas a dostatečně základní zásadu v ochraně lesa před kůrovci, tj. soustavně vyhledávat kalamitními škůdci nakažené stromy, vyznačovat, evidovat je a zároveň provádět jejich včasnou a účinnou asanaci," stojí v textu podepsaném deseti kontrolory organizace, mezi nimi i vedoucím oddělení ochrany lesa ostravské pobočky ČIŽP Pavlem Džuberou.

Příčin, proč Lesy ČR, které obhospodařují více než polovinu všech lesních porostů v zemi, při kalamitě selhaly, vidí inspektoři hned několik.

Zásadní je systém, kdy státní firma drtivou většinu svých těžeb, včetně kalamitních, svěřuje externím těžebním firmám na základě dražeb. Takovou praxi hodnotí protokol jako pomalou a pro kalamitní situaci nevhodnou. "Než může personál Lesů ČR přistoupit k zadávání těžby kůrovci napadených stromů (a k zadání asanace jejich dříví), může zatím vývoj kůrovce trvat pět týdnů, ale i více," píší inspektoři. Znamená to, že než se při nepružném systému najímání externích těžařů začaly napadené smrky skutečně těžit, byl už kůrovec často z kmenů venku a napadal další, do té doby zdravý porost.

Zásadní výtkou je i neexistence kalamitního střediska přímo na severní Moravě, což státní lesníci zdůvodňovali pomocí, kterou do oblasti poslali ze čtyř českých lesních závodů v Židlochovicích, Boubíně, Konopišti a Kladské. Výpočet kontrolorů ale ukazuje, že výpomoc se podílela na celkové těžbě ve sledovaných lesních správách jen několika procenty. Lesy ČR přitom dál ve velkém těžily zdravé dříví i v oblastech, odkud na Moravu přišla pomoc. "Kontrolovaná osoba prováděla v částech lesů, které spravuje, ve všech měsících let 2015, 2016 a 2017 vlastními zaměstnanci a technikou úmyslnou těžbu (zdravých stromů – pozn. red.), zatímco v jiných částech lesů neprováděla včas a dostatečně nahodilou těžbu, čímž umožnila kalamitním škůdcům dokončit vývoj a šířit se dále. Neplnila zákonnou povinnost dle paragrafu 33 odst. 1 lesního zákona," lze se dočíst v textu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.