Ve věku 94 let zemřel bývalý americký prezident George Bush starší. Oznámil to mluvčí jeho rodiny, podle něhož 41. prezident USA zemřel v pátek krátce po 22:00 místního času (v sobotu nad ránem středoevropského času).

Bush starší byl v úřadu v letech 1989 až 1993, kdy se v Evropě hroutily komunistické režimy. Byl prvním americkým prezidentem, který přijel po revoluci do Československa, a to přesně rok po listopadových událostech.

Za vlády Bushe staršího také Spojené státy vstoupily do války v Perském zálivu.

"Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel," uvedl George W. Bush v prohlášení, které prostřednictvím Twitteru tlumočil McGrath. "George H. W. Bush byl člověkem obdařeným ušlechtilostí charakteru a nejlepším otcem, jakého si syn nebo dcera mohou přát," dodal Bush mladší, který byl prezidentem USA v letech 2001 až 2009.

Ačkoli americký prezident George Bush starší v Bílém domě působil pouze jedno volební období, výrazně pomohl České republice v cestě za samostatností a demokracií, míní někdejší velvyslanec v USA Alexandr Vondra. 

"Měli jsme obrovské štěstí, že v přelomovém období konce 80. a začátku 90. let byl v Bílém domě jako americký prezident George Bush. Byl to on, kdo odmítl přistoupit na některé požadavky Michaila Gorbačova, které by svázaly možnost zemí střední a východní Evropy se svobodně rozhodnout o svém bezpečnostním uspořádání. A jako jediný z tehdejších západních politiků měl důsledný postoj v tomto. Jiní v západní Evropě by zřejmě neváhali za jednotu Německa přistoupit na cokoliv," uvedl Vondra.

Letos v dubnu zemřela i prezidentova manželka Barbara, s níž byl ženatý 73 let. Z dětí zesnulého exprezidenta je známý i bývalý guvernér státu Florida Jeb Bush, který se v roce 2016 neúspěšně pokusil získat prezidentskou nominaci. Jeb Bush na Twitteru v reakci na otcovo úmrtí napsal, že jeho otci nic nečinilo větší radost než pomáhat ostatním.

Mezi prvními na Bushovo úmrtí reagovali také exprezident Barack Obama a jeho žena Michelle, a následně také nynější prezident Donald Trump. Bílý dům v prohlášení napsal, že zesnulý George Bush svou opravdovostí, vtipem a tím, že se otevřeně hlásil k víře, rodině a zemi, inspiroval generace Američanů k veřejné službě.

"Spolehlivou schopností úsudku, zdravým rozumem a neochvějným vedením přivedl prezident Bush náš národ a svět k mírovému a vítěznému ukončení studené války," stojí v prohlášení Bílého domu. Bush starší také podle něj položil základy blahobytu na desítky let. Při všem, co vykonal, ale zůstal pokorný.

Obamovi uvedli, že Amerika přišla o "vlastence a skromného služebníka". "I když naše srdce dnes ztěžkla, jsou i plná vděku," stojí v prohlášení Obamových.

Uspěl ve válce, s ekonomikou si neporadil

Během své kariéry byl ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA), viceprezidentem i šéfem Bílého domu. George Bush starší, člen známé politické dynastie, dotáhl v prezidentské funkci to, co započal již Ronald Reagan - ukončil studenou válku. Z Bushovy iniciativy také v roce 1991 zasáhla vojska OSN v Iráku. Nedokázal si však poradit se skomírající ekonomikou, a proto zřejmě svůj úřad již neobhájil. Bush starší v pátek zemřel, bylo mu 94 let.

Z doby působení v čele USA (1989 až 1993) je oceňována zahraniční politika. Necelý měsíc po stržení Berlínské zdi se Bush v prosinci 1989 sešel k oficiálním rozhovorům se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Setkání na lodi u břehů Malty inicioval Bush pod vlivem změn v Polsku a v dalších socialistických zemích. Na summitu nebyl podepsán žádný oficiální dokument, přesto však vstoupil do dějin jako faktický konec studené války.

"Změnu větru" naplno pocítili také občané Československa, kam Bush zavítal jako vůbec první americký prezident v úřadu. Přijel symbolicky 17. listopadu 1990, v den oslav prvního výročí sametové revoluce. Vrcholem jeho návštěvy se stalo společné vystoupení s Václavem Havlem na Václavském náměstí, kde je sledoval stotisícový dav. Bush se do Prahy vrátil ještě v roce 1999, kdy již jako exprezident převzal z Havlových rukou Řád bílého lva.

Bush přesvědčil Američany i Kongres o nutnosti tažení proti Iráku po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1991 (operace Pouštní bouře). Někteří odpůrci mu vyčítají, že ponechal Saddáma Husajna u moci a dovolil mu použít sílu proti Kurdům. Jiní zase poukazují na to, že s vojenským zásahem v Jugoslávii Bush váhal podstatně více než v případě Iráku. Prezidentovou mýlkou také podle analytiků bylo, že se domníval, že lze spojit hospodářství volného trhu se sovětským zřízením.

Osudnou se ale Bushovi stala vnitřní politika. Hospodářská situace USA se pod jeho vedením totiž nezlepšila, ekonomika procházela vleklou recesí a sužoval ji rostoucí rozpočtový deficit. Američanům se nelíbila ani vzrůstající kriminalita. I proto Bush v roce 1992 při své druhé kandidatuře na úřad prezidenta prohrál s demokratem Billem Clintonem. Toho pro změnu v lednu 2001 na dvě volební období vystřídal Bushův syn - George Walker Bush.

Do politiky Bush vstoupil koncem 50. let. Když se ale ucházel o místo senátora za stát Texas, štěstí mu ještě nepřálo. Poté ale vybojoval křeslo ve Sněmovně reprezentantů (1966 až 1970) a rychle si získal pověst konzervativního politika. Prezident Richard Nixon jej posléze jmenoval velvyslancem v OSN, Bush také předsedal Národnímu výboru republikánů a byl i vedoucím mise USA v Číně. V období 1976 až 1977 řídil CIA, poté šéfoval v několika texaských bankách.

O prezidentský úřad se Bush pokoušel už v roce 1980, propadl ale ve stranických primárkách. Dostal však nabídku od pozdějšího vítěze voleb Reagana a v letech 1981 až 1989 mu pomáhal jako viceprezident. Na starost měl vládní jednotku pro boj s terorismem a byl i předsedou Senátu. V prezidentských volbách v roce 1988 Bush zvítězil nad demokratickým kandidátem Michaelem Dukakisem a od 20. ledna 1989 se na čtyři roky stal šéfem Bílého domu.

George Herbert Walker Bush se narodil 12. června 1924 v Miltonu ve státě Massachusetts, v zámožné rodině bankéře a pozdějšího senátora. Podstatnou část života prožil v Texasu. V 18 letech se stal pilotem amerického válečného námořnictva a účastnil se bojových operací. Na konci druhé světové války ukončil na Yaleově univerzitě studia ekonomie, což uplatnil v letech 1953 až 1966 v texaské ropné společnosti Zapata Petroleum, kde byl předsedou správní rady.

V roce 1945 se Bush oženil s Barbarou Pierceovou, která zemřela letos v dubnu. Spolu mají čtyři syny, kromě George Walkera mladšího dále Jeba, Neila a Marvina, a dceru Dorothy. Další z dcer Robin zemřela ve třech letech na leukemii. Politika je vlastní také Jebovi, který byl v letech 1999 až 2007 guvernérem Floridy. Rovněž Jebův syn George Prescott Bush se veřejně angažuje.

Bushe staršího v posledních letech trápily zdravotní problémy. Někdejší nadšený sportovec si ještě na oslavu svých pětaosmdesátin dopřál za přítomnosti celého rodinného klanu další tandemový seskok padákem.

Ve světě se na Bushe vzpomíná jako na významného státníka

George Bush starší byl velký přítel Německa, prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. Bush podle něj bude připomínán jako jeden z architektů sjednocení Německa.

"Truchlíme za velkého státníka a přítele Německa," sdělil Maas a dodal, že se Bush "odvážně chopil příležitosti ukončit studenou válku". Sjednocení Německa Bush podle něj podporoval od začátku a bez jakýchkoli výhrad. "Na to nikdy nezapomeneme," řekl Maas.

Také britská premiérka Theresa Mayová vyzdvihla Bushe jako státníka, který svůj život podrobil veřejné službě a měl by za to být příkladem všem. "Tím, že vedl svět ke klidnému ukončení studené války učinil svět bezpečnějším místem pro budoucí generace," dodala premiérka.

Tibetský duchovní vůdce ve své kondolenci sdělil, že Bush byl první americký prezident, s nímž se sešel, a byl hluboce dojat jeho obavami o tibetský národ. "Je obdivuhodné žít do 94 let. I když nic nemůže nahradit ztrátu otce, můžeme se utěšit tím, že to byl smysluplný život zasvěcený veřejné službě," napsal dalajlama.

Gorbačov, který s Bushem na konci studené války úzce spolupracoval, vyzdvihl Bushovy politické schopnosti i osobní vlastnosti. "Byla to doba velké změny, která ode všech vyžadovala velkou odpovědnost. Výsledkem bylo ukončení studené války a jaderného soupeření," sdělil Gorbačov.

Kuvajt, jemuž USA v době Bushova mandátu pomohly proti Iráku, vydal krátkou kondolenci emíra šajcha Sabaha Ahmada Džábira určenou Bushovu synovi a pozdějšímu prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu. Emír Bushe ocenil za úsilí "vytvořit nový mezinárodní pořádek založený na spravedlnosti a rovnosti národů".

Bushovu smrt oznámila také íránská televize, podle níž si Bush, stejně jako ostatní američtí prezidenti, přál kolaps Íránu.