Premiér Andrej Babiš loni převedl své firmy do dvou svěřenských fondů, přesto je podle právníků Evropské komise ve střetu zájmů. Babiš i koncern Agrofert výsledky odborné analýzy odmítají, podle nich šéf hnutí ANO nemůže svěřenské fondy ovlivňovat. Faktem však je, že s lidmi, které oba fondy řídí a kontrolují, je Babiš historicky úzce spjatý.

Babiš převedl v únoru 2017 skupinu Agrofert a další své firmy do svěřenských fondů, nazvaných AB private trust I a AB private trust II. Fondy nejsou právnické osoby, slouží pro spravování vloženého majetku. Zakládající statuty Babišových fondů, které konkrétně popisují fungování a způsob rozhodování ve fondech, nebyly zveřejněny.

Babišovy svěřenské fondy

AB private trust I.

- správce: Ing. Zbyněk Průša

- rada protektorů: Alexej Bílek, Monika Babišová, Václav Knotek

- zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

- spravuje 90 % podílu v Agrofertu a všechny akcie holdingu SynBiol

 

AB private trust II.

- správce JUDr. Alexej Bílek

- rada protektorů: Zbyněk Průša, Monika Babišová, Václav Knotek

- zakladatel a beneficient (obmyšlený): Andrej Babiš

- spravuje 10 % podílu v Agrofertu

Z dostupných podkladů ve Sbírce listin, slovenském registru partnerů veřejného sektoru a dalších informací je známo, že výkonné a dozorčí funkce v obou fondech obsadili manažeři a právníci Agrofertu, respektive Babišova současná manželka Monika Babišová.

Babiš vystupuje u fondů jako zakladatel a zároveň jako obmyšlený (beneficient) - tedy ten, který může mít z hospodaření fondů užitek a ke komu se v budoucnu vložený majetek může vrátit.

Podle právníků Evropské komise má Babiš jako obmyšlený stále zájem na tom, jak jeho někdejší firmy hospodaří, a je tak jako premiér ve střetu zájmů při rozhodování o evropských fondech.

Závěrům právníků nasvědčuje také hodnocení slovenských úřadů, které považují Andreje Babiše za jednoho z takzvaných konečných uživatelů výhod, tedy osobu, která "skutečně ovládá nebo kontroluje" firmy ze skupiny Agrofert. Babiš i Agrofert ale trvají na tom, že Babiš není ve vztahu k holdingu ovládající osobou.

Babiš dříve potvrdil, že po odchodu z veřejné funkce se opět stane přímým vlastníkem firem. Totéž oznámil v době založení fondů Agrofert: "V případě, že Andrej Babiš v budoucnu ukončí své působení ve veřejné funkci, akcie firem se vrátí do jeho rukou."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.