Orientovat se v nabídce notebooků s označením Swift 3 je podobně složité jako se v posledních třech letech vyznat v nabídce procesorů od Intelu. Se stejným jménem se prodává asi dvacet notebooků, které si jsou velmi podobné zvenku. Všechny jsou tenké a elegantní, uvnitř se ale zásadně liší.

Základní model, který láká primárně na design, stojí asi 13 tisíc korun i s tříletou zárukou. Uvnitř má půl roku starý čip Intel Core i3 a místo SSD klasický pevný disk doplněný o 4 GB RAM a 20GB rychlé mezipaměti Intel Optane. Za ty peníze není špatný, ale testovaný Swift 3 s intuitivním označením SF314-55-75W2 je jiná liga, i když to na první pohled není vidět. Mimo jiné jde o první stroj s aktuální generací mobilních procesorů od Intelu, který jsme mohli otestovat.

Tenký elegán připravený ke stolu

Design notebooků Acer Swift je konzervativní, ale v dobrém smyslu, je kvalitní, ale obejde se bez výstřelků, a to i u nejnižší řady Swift 1. Celokovové šasi a displej s úzkými rámečky v nízkých patrech cenové nabídky překvapí, u testovaného notebooku s cenou přes dvacet tisíc korun jde už jen o očekávaný standard. Škoda jen, že v Česku zatím nejsou dostupné výraznější barevné varianty, které by tradičnímu pojetí laptopu dodaly trochu šťávy. Červené provedení je třeba hodně odvážné.

Trochu navíc je hlavně možnost otočit displej o 180°, takže plně rozevřený leží celý na podložce. Není to tak variabilní jako otočné displeje hybridních notebooků, ale pro práci je možnost nastavení úhlu obrazovky v tak velkém rozsahu příjemná, navíc možnost "položit" displej chrání notebook před poškozením, když někdo nebo něco za displej zavadí.

Otevřený notebook ukazuje už standardní pohled – několikamilimetrové rámečky na třech stranách displeje, typická ostrůvková klávesnice se zmenšenými směrovými šipkami a rozpůleným levým shiftem, velký touchpad a malý černý obdélník, který obsahuje jednoduchou, ale spolehlivou čtečku otisků prstů. Nechybí ani nálepky, hned tři. Jedna vysvětluje, že displej má Full HD rozlišení, další upozorňuje na procesor osmé generace, a nakonec je na místě, kterého se dotýká pravá dlaň, nálepka s hlavními lákadly notebooku. Proč se mezi ně dostal i HDMI port, ovšem netuším. Mnohem zajímavější je gigabitová wi-fi karta. Dosažení extrémně vysokých rychlostí ale vyžaduje také některý z hrstky routerů s podporou 160 MHz pásma s cenou kolem deseti tisíc korun.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak s praxi obstojí další verze úsporných procesorů od Intelu bez zásadních zlepšení?
  • Co je nejslabší částí notebooku a jak je to se slibovanou dlouhou výdrží?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se