Čtvrteční jednání sněmovny o písemných interpelacích poznamenala neúčast členů vlády. Debata o nich navíc začala o něco později, neboť v jednacím sálu nebyl ráno přítomen ani jeden z ministrů a dolní komora nemohla jednat. Po desetiminutové přestávce, kterou vyhlásil předsedající Vojtěch Pikal (piráti), dorazil ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Předseda pirátské frakce Jakub Michálek podotkl, že jeho interpelace na premiéra Andreje Babiše (ANO) o elektronickém spisu leží ve sněmovně od října a ministerský předseda od té doby na písemné dotazy na členy vlády nedorazil. "Mně to už nepřijde normální," uvedl Michálek.

Babiš se z čtvrtečního dopoledního jednání dolní komory omluvil. Omluvu z části nebo z celého jednacího dne doručila i další desítka ministrů. Stejně postupovalo šest desítek poslanců. "Kdyby se ministři hodnotili podle účasti, obávám se, že by splakali nad výdělkem," podotkl Michálek.

Premiér při odpoledních ústních interpelacích na dotaz Jiřího Valenty (KSČM) řekl, že bude na ministry opětovně apelovat, aby do sněmovny chodili. Uvedl ale také, že nevidí svou práci premiéra tak, že bude stále ve sněmovně, a opět se vyslovil pro zavedení klouzavého mandátu. "Nekopu se do zadku, pracuju od rána do večera a každý se o tom může přesvědčit," prohlásil Babiš.

Kritiku ODS pak vyvolalo hlasování sněmovny o návrhu dalšího interpelujícího Vojtěcha Munzara (ODS) na přerušení projednávání jeho interpelace pro nepřítomnost ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), na niž mířila. Dotaz se týkal postupu finanční správy vůči novomanželům, od nichž chtěla zjistit údaje k jejich svatebním hostinám. Sněmovna návrh na přerušení diskuse odmítla.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura na to reagoval slovy, že navrhne vyřazení písemných interpelací jako takových ze sněmovního jednacího řádu. "Hnutí ANO si z nás dělá legraci. Čeho se bojíte?" tázal se. Dolní komora nakonec většinou hlasů písemnou odpověď Schillerové odmítla, a ministryně tedy bude muset Munzarovi zaslat odpověď novou. Projednávání některých dalších interpelací sněmovna přerušila.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik zdůraznil, že nepřítomné členy vlády neobhajuje, ovšem podotkl, že na interpelace ministři nechodili ani v minulých volebních obdobích, i za vlád ODS. "Nic nového pod sluncem," konstatoval.

Související