Nerozumíme si. Česko je politicky rozdělené na dvě zhruba stejné poloviny. Jsme opět My a Oni. Tentokrát to ale neznamená odlišení vládnoucích od ovládaných. Pro "nás" je zásadní účast v západním civilizačním okruhu, pro "ty druhé" ne. Řádné sněmovní volby budou za tři roky. Dost času, aby si architekti politických kampaní rozmysleli, kterak tento poměr sil změnit. Cesta je jediná: získat část voličů toho druhého.

Současně sleduji zděšení většiny mé sociální bubliny z toho, že by mohl být i v Česku reálný úspěch kampaně za odchod z Evropské unie. Jejich reakcí na daný stav je, že ještě víc přitlačí na pilu. Jazykem a argumenty, které osloví jen stejně smýšlející, snaží se "dělat humor", případně znova a dokola opakují to samé. Získají spoustu lajků od přátel a rozhořčení od druhého kmene, mají-li vůbec někoho takového na svém Facebooku nebo sledují-li i lidi z "druhé strany" na Twitteru. Lidem, kteří přemýšlí nad strategií dalších volebních kampaní, musí být jasné, že tudy cesta nevede. Jediná cesta k vítězství je získat srdce a myšlenky části lidí, se kterými si momentálně vůbec nerozumíme. V době nekonečného přílivu on-line emocí na sociálních sítích to nebude vůbec nic jednoduchého.

Je-li základem úspěšné komunikace jednoduchost, pak si prozápadní lidé musí říct, že stojí úplně na začátku. Říkám v poslední době různým lidem, kteří si nepřejí vzdalování se od západního světa, aby si představili, že sedí v hospodě a měli by jedním slovem říct, kdo jsou. Zápaďáci? Liberálové? Demokraté? Vlastenci? Aby se jedním slovem pojmenovali. Ale aby to slovo nebylo uzavřené, aby nabízelo ostatním účast na jejich představě Česka.

Chvíli na mě nechápavě koukají a pak to nedokážou. Nevědí, jak jedním dvěma slovy nazvat ty, kteří jsou pro liberální demokracii, západní orientaci, setrvání v Evropské unii a NATO. A když něco navrhnou, tak ta slova jsou negativní: obsahují anti, proti, ne. Nebo navrhují slova, která již užívají jejich oponenti. Dám jednoduchý příklad z druhé strany. Czexit. Je to jasné a srozumitelné. To slovo říká nejen, kdo jste, ale i co chcete. A svým způsobem díky Britům i jak toho můžete dosáhnout. Přidejte k tomu hastag a máte kampaň. Navíc to vůbec nezní rusky, že.

Naše parta nemá jméno

Něco takového zastánci Evropské unie u nás nemají. Slovo, které by nejen vyjadřovalo vztah, ale současně i potřebu změny. Protože většina příznivců západní orientace jsou lidé kritičtí a uvědomují si chyby, které Evropská unie má. Jen nechtějí vylévat dítě i s vaničkou. Používat jakékoliv unijní symboliky je kontraproduktivní: jednak oponenti řeknou, že jste eurohujeři, a jednak to bude působit bruselsky, cize, nepůvodně, nečesky. Takže naše parta nemá jméno. A můžeme pokračovat dál. V zaslepené nenávisti vůči údajným i skutečným populistům si jejich oponenti málo uvědomují, že volební kampaně populistů jsou pozitivní. Liberální mainstreamová média argumentují, že populističtí vůdci vyvolávají v lidech strach. To je pravda. Ale všimněte si, co mají jako hesla: Udělejme Ameriku znova velkou − nebo chcete-li − Lepší Česko. Kdo by to nechtěl.

Posledních 14 dní americké prezidentské kampaně byla nejčastěji používaná slova Donaldem Trumpem pozitivní. Na rozdíl od jeho soupeřky. Mluvčí tradičních stran jsou pasivní, obranářští i ve vyjadřování. Takže aktivitu přenechávají svým odpůrcům. Ale aktivita znamená, že lidem nabízíte nové možnosti, novou cestu z daného stavu. My jen bráníme ten daný stav. O kterém sami víme, že není ideální, a chceme ho změnit. Takže nemáme jméno a neumíme srozumitelně a pozitivně říct, co vlastně chceme.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru