Zařazení modrotisku na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO zvýší zájem o exkurze do výroby i o produkty, jsou přesvědčeni majitelé posledních dvou modrotiskových dílen v Česku Arimo a Danzinger i ministerstvo kultury.

"Bereme to jako ocenění naší práce na udržení tradice, která je tady už více než 200 let. Stále pracujeme s tradičními postupy a s příchodem nové generace teď obnovujeme i některé metody modrotisku, od kterých už se upustilo," řekla minulý týden, kdy mezivládní komise UNESCO tradiční textilní tiskařskou techniku na seznam zapsala, Iva Bartošková z dílny Arimo rodiny Jochových ve Strážnici na Hodonínsku.

"Modrotisku se věnujeme už v páté generaci a používáme tradiční postupy, tak jak to dělali naši předkové. Zažili jsme období, kdy byl modrotisk na sklonku své existence, i dobu, kdy se dařilo. Zařazení na seznam UNESCO je pro nás zadostiučinění, že to mělo smysl," uvedl Jiří Danzinger mladší z dílny v Olešnici v Blansku.

Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové přinese zápis modrotisku na seznam UNESCO českým dílnám především zvýšení prestiže.

"Zástupci obou těchto dílen - pan Joch a pan Danzinger - jsou už řadu let držiteli titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje ministerstvo kultury, a jsou oprávněni užívat na své výrobky ochrannou známku, která k titulu patří. Zvýšený zájem o výrobky a exkurze v dílnách zaznamenali tedy již před lety. Nyní lze předpokládat, že naroste zájem ze zahraničí, zejména z okolních zemí," dodává Cigánková.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.