Starý kravín nad vesnicí Milotice začal letos po dlouhé přestávce opět plnit svůj někdejší účel.

Na vratech sice visí zámek a z personálu je tu uprostřed pracovního týdne jen bagrista, který dokončuje příjezdovou cestu. Uvnitř je ale živo. Zrekonstruovaná nízká budova začala letos sloužit jako zimoviště pro krávy, které tu farmáři chovají na maso. Za dobrého počasí je vyhánějí na okolní pastviny, v zimě si dobytek po většinu času musí uvnitř vystačit sám.

OBSAH NOVÉHO ČÍSLA

OBÁLKOVÉ TÉMA

Jak nás mění porno. Budou ještě mladé generace potřebovat sexuální partnery?  
 
HLAVNÍ KOMENTÁŘ
Dámský klub. Angelu Merkel nahradila další vyznavačka politického středu
 
HLAVNÍ AGENDA
Když rozděluješ, sám si nic neber. Co vzniká za dotace, kvůli kterým se Babiš hádá s Unií
 
O KOM SE MLUVÍ
Žlutá vzpoura. Francouzský protest proti drahé naftě přerostl v sociální revoltu se zatím nejasným výsledkem.
 
KONTEXT
Čistky, nebo očista? Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má na kontě už šestý odchod ředitele
 
KONTEXT/ reportáž
Zprávy z „míst původu“. Pět příběhů  zoufalství, naděje a evropské pomoci v sousedství Sýrie.
 
ROZHOVOR
S Miroslavem Kalouskem o tom, jak zápasí o demokracii a jak o tom nemůže mluvit
 
KULTURA
Milovat a malovat město. Zakladatelé české graffiti scény Jan Kaláb a Michal Škapa posunují svůj obor do netušených končin
 
CIVILIZACE
Zítra už nechodte. Nositeli antisemitismu byli za druhé republiky často vzdělaní a „slušní“ Češi, kteří vyhazovali své spoluobčany z práce a vyháněli je ze země.
 
I obalka R50

O zprovoznění areálu se postarala firma SPV z nedalekého Pelhřimova, spadající od roku 2011 pod koncern Agrofert. V něm funguje jako jeden z větších podniků, zastřešující kravíny a vepříny v různých koutech republiky. Za opravu kravína v Miloticích utratila podle projektu 4,4 milionu korun, z toho 1,9 milionu dostala koncem srpna jako dotaci od státu v rámci programu rozvoje venkova. Necelou polovinu dotace – přesně 917 880 korun – budou nyní české úřady chtít podle zaběhlých zvyklostí proplatit v Bruselu.

Pro Agrofert, který jen loni na dotacích posbíral rekordní 2,1 miliardy korun, jde o drobnou částku. Milotický projekt ale bude mít jinou důležitost. Podle databáze Státního zemědělského intervenčního fondu jde totiž o první příspěvek, který Agrofert dostal od okamžiku, kdy v Evropě začátkem srpna začaly platit nové přísnější předpisy týkající se dotování podniků napojených na politiky. Další podobnou dotaci fond proplatil Agrofertu v říjnu na nedaleký vepřín a na dalších pět uzavřel od srpna dotační smlouvy – tedy přísliby, že když vše proběhne podle předložených projektů, přísun podpory bude pokračovat.

 Jestli ale Evropa peníze skutečně pošle, je od předminulého víkendu velký otazník. Mezi Prahou a Bruselem už od léta doutná spor, zda Agrofert má na dotace nárok. Prvního prosince unikl do médií posudek od právníků Evropské komise, podle kterého firma vzhledem ke zjevné vazbě na premiéra dotace už brát nemůže. Babišova vláda se proti tomu minulý týden ohradila: na dotacích pro Agrofert trvá a zdá se, že je ochotna spor vyhrotit do krajnosti – tedy do stavu, kdy už nepůjde jen o peníze, ale i o to, jak si kdo fungování dotací a celé Unie vlastně představuje.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.