Všechny děti budou najedené, budou žít zdravě, budou mít zdravou stravu, prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Hájila tak nápad na plošné zavedení školních obědů zdarma, který podporuje jak premiér Andrej Babiš, tak koaliční ČSSD. Lepší stravování dětí povede podle Maláčové ke zlepšení studijních výsledků.

To všechno je samozřejmě pravda. Na základních školách je spousta dětí ze znevýhodněných či neúplných rodin, které zůstávají bez oběda, což je ostuda současného Česka. Stát, který se nepostará o nejslabší, za moc nestojí. Ovšem zůstává tady klíčová otázka - proč to řešit plošně? Proč by měly obědy zadarmo dostávat nejen děti, jejichž rodiče na to nemají, ale i děti bohatších lidí?  

Dá se samozřejmě argumentovat, že už nyní existuje spousta plošných dotací a podpor, které nerozlišují, jestli je jejich příjemce sociální případ, nebo dobře situovaný člověk. Příkladem mohou být dotace na městskou hromadnou dopravu, či "bezplatná" zdravotní péče.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.