Obě vládní strany přišly s návrhem zavést do českých škol obědy zdarma pro žáky do 15 let. K prvenství nápadu se hlásí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, do sněmovny ale už dorazil poslanecký návrh sociálně demokratických poslanců v čele s Kateřinou Valachovou. Otázkou ale zůstává, z čeho nápad za pět a půl miliardy korun ročně zaplatit. Sněmovna je těsně před schválením státního rozpočtu na příští rok a s odsouhlaseným schodkem 40 miliard korun už hýbat nemůže.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce uvedla, že je třeba jít cestou zvyšování daní. "Zejména nadnárodním korporacím," uvedla Maláčová v ČT. Nadnárodním firmám by se podle Maláčové mohly zvednout odvody do státní pokladny prostřednictvím takzvané korporátní daně, o které ČSSD dlouhodobě hovoří.

Ta by zaváděla vyšší sazbu pro velké firmy z oblasti telekomunikací, energetiky nebo bankám. Téma už podle Maláčové ČSSD nastolila i na koaliční radě. Konkrétní návrh však strana zatím nemá. "Je to ve fázi interních debat," řekl stranický ekonom Michal Pícl.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.