V Česku je aktuálně podle různých zdrojů přes 200 skiareálů. Jde o podobné číslo jako například před deseti lety. A navzdory zprávám z posledních let, které ztěžují byznys provozovatelům horských středisek, se nenaplnily předpovědi o tom, že mnoho z nich s provozem skončí. Zatím jde spíše o ojedinělé případy. Poslední výraznější zprávou v tomto ohledu je probíhající insolvenční řízení s Josefem Figurou, který provozuje mimo jiné lyžařský areál na Pradědu v Jeseníkách. 

Těch, kteří se ovšem snaží na lyžování postavit fungující komerční aktivitu, je pak spíše kolem stovky. Letos je pro ně tématem číslo jedna dopad suchého roku a s tím spojené problémy s odběrem vody pro umělé zasněžování. "Jsme na začátku aktuální zimní sezony, ta tvoří zhruba čtvrtinu objemu celkových ročních příjmů, a proto je případný výpadek nepříjemný. Nedostatek vody, nedostatek mrazivých dnů nebo málo přírodního sněhu ale nejsou důvody případných konců provozu středisek," soudí ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. 

Pokud některé menší areály skončí, půjde podle něj spíše o důsledek obecného trendu, který je například patrný i v Alpách, a sice, že lyžaři se stěhují do středisek s nabídkou více kilometrů sjezdovek a obecně lépe infrastrukturně vybavených a zainvestovaných míst. 

Ani těm se ale "drobné" problémy nevyhýbají. Letošní sucha a nemožnost čerpat vodu pro zasněžování kvůli nízkým limitům vody v krajině musel řešit i největší domácí resort Špindlerův Mlýn. "V Tatrách máme retenční nádrže. V Jasné máme nádrž na necelých 20 tisíc kubíků. To bylo první, co jsme vůbec udělali, když jsme střediska v té oblasti začali provozovat. Pak jsme postavili ještě větší nádrž v Tatranské Lomnici a Sczyrk v Polsku už má nádrž na 100 tisíc kubíků. Když máte takovou nádrž a k tomu správný systém distribuce vody, na kopec ve formě sněhu ji dostanete za tři dny," říká Čeněk Jílek, výkonný ředitel investiční skupiny Tatry Mountain Resorts (TMR), která je silným hráčem na poli provozu horských areálů v Česku, na Slovensku a v Polsku a spoluřídí také právě Špindlerův Mlýn. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.