Středočeské město Sedlec-Prčice je už více než půl století známé jako cíl jarních pochodů z Prahy, z nichž nejdelší je skoro 70 kilometrů dlouhý. V posledních letech jej ale proslavily také obří mrazáky, které umožňují na místní sjezdovce lyžovat, i když teploty zůstávají nad nulou.

Se čtyřsedačkovou lanovkou na vrchol Javorové skály, vysoké 723 metrů nad mořem, je prčický lyžařský areál Monínec nejvyšším bodem mezi Prahou a Šumavou. Provoz spustil v roce 2009, ale už tehdy stejně jako ostatní sjezdařská střediska v Česku čelil nedostatku přírodního sněhu. Když teploty klesly pod bod mrazu, o sněhovou pokrývku na hlavní kilometrové sjezdovce i stosedmdesátimetrovém vedlejším svahu se postarala sněžná děla.

I když v kraji České Sibiře, kde Monínec leží, bývá obvykle chladněji než jinde v okolí, rozhodli se vlastníci areálu vzít před třemi lety vládu nad sněhem do vlastních rukou.

"Věděli jsme, že existuje stroj na sníh Snowmaker od izraelské společnosti IDE a že je využíván v rakouském Pitztalu. Jeli jsme se tam podívat. Ta mašina je doslova monstrózní. Původně byla totiž určena pro chlazení v jihoafrických zlatých dolech. Pro naše účely byla dost nepraktická," uvedl v rozhovoru pro HN ředitel areálu na Monínci Jaroslav Krejčí.

Z cesty do Pitztalu se ovšem Krejčí a jeho otec, se kterým areál Monínec ve spolupráci českým developerem Trigema rozjeli, nevrátili s prázdnou. V Rakousku se dozvěděli, že italský výrobce vleků TechnoAlpin, jehož vybavení v Monínci využívají, chystá podobnou výrobnu na sníh za jakýchkoli teplot pod názvem Snowfactory.

"Když jsme jim do Bolzana zavolali, tak se divili, že o projektu, který ještě nebyl oficiálně představený, víme. Ale dohodli jsme se, že nám stroj ukážou," vzpomíná Krejčí. Na Monínec nakonec dorazily tři stroje Snowfactory, z nichž dva větší stojí napevno zhruba 200 metrů pod vrcholem hlavní sjezdovky. Třetí menší stroj je mobilní. "Ten můžeme pronajímat. Sloužil třeba v Brně v olympijském parku během zimní olympiády v Koreji," řekl Krejčí.

Stroje Snowfactory, které tvoří velké chladicí jednotky vestavěné do velkých kontejnerů v bílé barvě, vyrábějí sníh už v několika areálech pro skoky na lyžích a běžkařských stadionech v Evropě.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete:
  • V čem je využití Snowmakeru na Monínci v Evropě jedinečné?
  • Jak celému systému pomohlo české kutilství?
  • A proč se o monínecké stroje zajímají filmaři?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se