Poslanci se ve čtvrtek sešli k dalšímu projednávání návrhu KSČM na zdanění státních náhrad církvím, které dostávají za majetek nevydaný v restitucích. Svolání schůze s jediným bodem podnítili komunističtí poslanci za podpory některých dalších klubů. Po zhruba sedmihodinové debatě návrh prošel do závěrečného třetího čtení. Novela bude čelit ve sněmovním finále návrhu na zamítnutí, který podala TOP 09.

Poměrně dlouhé projevy měli ke zdanění náhrad kritici z řad pravicové opozice, podle nichž by mohlo být protiústavní. Komunisté deklarovali, že chtějí využít všechny procedury, aby předlohu prosadili. Zdanění náhrad je jedním z jejich požadavků pro toleranci menšinového kabinetu ANO a ČSSD.

Zdanění podporují i poslanci SPD, návrh komunistů podpoří také ANO, řekl ve středu v České televizi předseda poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek. KSČM spolu s SPD a ANO disponují ve sněmovně většinou 115 hlasů.

Komunisté podobně jako například i premiér Andrej Babiš (ANO) pokládají výši náhrad za nadsazenou. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím podle zákona o majetkovém vyrovnání posílá.

K razantnímu odmítnutí zdanění restitucí vyzvali zástupci církví. Komunistický návrh je podle nich nehorázný a odporuje právu člověka vlastnit majetek.

Předsedové ODS a pirátů Petr Fiala a Ivan Bartoš se pozastavili nad tím, že je svolána mimořádná schůze k běžnému návrhu. Fiala zdůraznil, že restituce představují nápravu křivd, které církvím způsobili komunisté. Bartoš zdůraznil, že k oprávněnosti výše náhrad dosud neexistuje žádný rozbor.

V několikahodinové debatě ve sněmovně například poslanec Marek Benda z ODS nařkl komunisty z toho, že chtějí církve "dorazit" nyní, když se jim to nepovedlo za minulého režimu. Benda podotkl, že by tento čtvrtek vyhlásil dnem trapnosti. Sněmovna si podle něho jen "utrhne ostudu", protože Ústavní soud zdaňovací zákon, pokud bude přijat, záhy zruší. "Nejvíce poškodíte menší církve, které žádný majetek neměly," vzkázal Benda podporovatelům novely. 

"Žádná země neobdarovala církve tak štědře, jako ateistická Česká republika," tvrdil naopak Miroslav Grebeníček (KSČM). Ve svých projevech se často odvolával na papeže Františka. Náhrady Grebeníček označil za dar, který je nutné zdanit. Komunisté se vraceli i do starší historie, když místopředseda KSČM Stanislav Grospič poukazoval na to, že církve majetek nevlastnily, jen spravovaly. "Hovořit o tom, že byl tento majetek po roce 1948 ukraden, je velice mylné," řekl.

K obhájcům zdanění se v debatě připojil také poslanec ANO Jiří Mašek. Podle něho byla pro výpočet náhrad použita u zemědělské půdy cena přes 44 korun za metr čtvereční, ale obvyklá cena tehdy činila 7,5 koruny za metr čtvereční.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013.

Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Projednávání návrhu KSČM ve druhém čtení sněmovna už třikrát nedokončila, naposledy v listopadu. Z celé nebo z části čtvrteční mimořádné schůze se omluvilo šest desítek poslanců a desítka ministrů.

Jaké je rozdělení sil ve sněmovně? Sestavte si vlastní koalici:

0

Vyberte strany:
  •   ANO 2011 (78)
  •   ODS (25)
  •   Pirati (22)
  •   SPD (22)
  •   ČSSD (15)
  •   KSČM (15)
  •   KDU-ČSL (10)
  •   TOP09 (7)
  •   STAN (6)