Neuropsycholog Ondřej Bezdíček sestavil sérii deseti přesných psychologických testů, které umí odhalit počínající demenci nebo poruchy poznávacích funkcí.

Zahraniční vědci označili výsledky jeho práce za natolik přínosné pro celosvětovou neuropsychologii, že mu udělili cenu INS Early Career Award. Ocenění je o to významnější, že poprvé v historii dostal cenu Mezinárodní neuropsychologické společnosti český vědec.

"Pro mě osobně je to velká čest. Vědci, kteří dostali tuto cenu přede mnou, patří ke špičkám v neuropsychologii," říká Bezdíček.

K sestavení série psychologických testů potřeboval Bezdíček deset let práce, během kterých shromáždil data o poznávacích schopnostech 699 Čechů různého věku a vzdělání.

"Klasické klinické psychologické vyšetření je založené spíše na subjektivním vnímání toho, jak na mě pacient působí, jak mluví, reaguje a podobně. Teď máme ale objektivní a velmi dobře ověřené testy, které ukazují výkon pacienta v daných oblastech," poznamenává Bezdíček.

V rámci testů má člověk například za úkol říci za minutu co nejvíce zvířat, potravin nebo vlastností. Pokud jich zvládne vyjmenovat třicet nebo čtyřicet, je zhruba v průměru. Jestliže si jich vybaví méně, možná u něj začíná demence nebo ztráta poznávacích funkcí. Jenže – velmi záleží také na tom, kolik je zkoumané osobě let a jaké má vzdělání.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.