Práce v bance je terno. To by si člověk mohl pomyslet při pohledu na přehled mezd v České republice. Bankovnictví a pojišťovnictví již dlouho patří mezi nejlépe placená zaměstnání.

Veřejně propírané přetahování zaměstnanců mezi Českou spořitelnou a bankou Moneta ale poodhaluje poněkud jinou realitu. Tu ukazuje portál Platy.cz. Průměrná mzda klientského pracovníka nedosahuje ani na průměrnou mzdu. Stejně je na tom referent správy pohledávek. Podprůměrně si vydělá i člověk, který se v bance stará o platební karty. Osobní bankéř je těsně nad průměrem, o kapku víc pak vydělává makléř. Na opačném konci příjmového žebříčku je obchodník na finančních trzích. Samozřejmě jde o průměr za celou republiku, příjmy se liší podle regionu, nicméně to samé platí i pro průměrnou mzdu v sektoru. A že ji vzhůru v bankách táhne relativně malý, ale nadprůměrně dobře placený vzorek zaměstnanců, platí jednoznačně.

Podle portálu Jobs.cz banky nabízejí 960 míst. Většina inzerátů pro jistotu neobsahuje výši mzdy. Není divu. Platí, že ty nástupní nejsou zrovna oslnivé a dají se srovnat s nejbližším supermarketem. Pokud se zaměstnavatelé předhánějí, pak nabídkou benefitů, nikoliv peněz. Vyhráno nemají vždy ani ti, kteří už v bankách pracují. Růst mezd za první tři čtvrtletí letošního roku v bankovnictví dosáhl 5,2 procenta. Pro srovnání − v celé ekonomice mzdy stouply o 8,6 procenta. Banky mají samozřejmě pravdu v tom, že své zaměstnance v průměru odměňují nadprůměrně, jenže ti, kteří to tak necítí, docela rádi přejdou o pobočku a zaměstnavatele dál. Bez ohledu na to, jak moc čestně o ně jejich budoucí zaměstnavatel bojuje, hlavní motivací jsou peníze.

Banky loni vydělaly nejvíc v historii. Letošní růst úrokových sazeb, který se zatím neodráží na vkladech klientů, jim rovněž svědčí. Lze pochopit, že nehodlají přijít ani o korunu zisku jenom proto, aby přeplatily vlastní zaměstnance. To, že jejich pohnutky jsou jasné, ovšem neznamená, že jsou k politování.