Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují ve státním podniku Diamo. Podle zdroje webu Euro.cz se vyšetřování týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia. Zastupující mluvčí podniku Diamo Kristýna Hanušová novinářům řekla, že se ke kauze lithium nemůže vyjádřit.

K zásahu nic neřekl ani ředitel státního podniku Tomáš Rychtařík. "Určitě nemůžu, protože jsem podepsal mlčenlivost, takže se tím budu striktně řídit," uvedl Rychtařík. Policisté zasahují na ředitelství a ještě v jednom závodě.

Nic bližšího neuvedla ani NCOZ. "Mohu pouze sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně více informací poskytovat nebudeme," řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Ministerstvo průmyslu a obchodu jako zřizovatel podniku Diamo v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z témat před loňskými parlamentními volbami. O tomto tématu se opět výrazněji začalo mluvit na začátku října, kdy australská společnost European Metals Holdings (EHM) uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby.

Premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval prohlášením, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat právě státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, kde skutečně záležitost převezme stát.

Babiš také řekl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila státnímu podniku, aby hájil vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin. "Těžaři podali žalobu proti nám, aby Diamo nemohlo realizovat ten projekt," uvedl v říjnu Babiš. Klíčová povolení pro projekt těžby lithia u Cínovce podle premiéra zatím zdaleka vydána nejsou. Jde především o posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti.

Diamo má několik závodů v různých krajích, ředitelství je ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Státní podnik Diamo zahlazuje následky hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v Česku a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Ke konci loňského roku měla firma 2 235 zaměstnanců. V roce 2016 měla čistý obrat 3,34 miliardy korun a skončila ve ztrátě 166,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku.