Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) ve středu odvolala generálního ředitele Martina Gillara. Ředitelem a předsedou představenstva podniku se stal v první polovině roku 2016. Ve funkci ho nahradí bankéř Petr Witowski. Novými členy dozorčí rady byli navíc zvoleni Jan Šurovský a Filip Tulák.

Odvolanému šéfovi pražského dopravního podniku uškodily jeho vazby na přerovského advokáta Květoslava Hlínu, člověka s letitými vazbami na dvojku hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Když v květnu 2016 z dopravního podniku nedobrovolně odcházel předchozí generální ředitel Jaroslav Ďuriš, v rozlučkovém dopise mimo jiné uvedl, že dokument o jeho odvolání připravovali právníci Agrofertu. Po pár dnech dodal - když jej primátorka Adriana Krnáčová (ANO) vyzvala k předložení důkazů - že oním advokátem je Květoslav Hlína a má pro to prý důkazy i v podobě záběrů z bezpečnostních kamer.

Z Přerova pocházející Hlína je přitom šéfem a zakladatelem advokátní kanceláře HSP & Partners, která s několika firmami z koncernu Agrofert skutečně dlouhodobě spolupracovala. V době předchozí manažerské výměny ale ještě zmíněný advokát - blízký druhému muži hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi - rezolutně popíral, že by měl s Ďurišovou “popravou” cokoliv společného.

Nicméně jeho vliv se začal zcela jasně projevovat už na počátku června 2016, kdy obměněné představenstvo dopravního podniku svěřilo funkci generálního ředitele Martinu Gillarovi.

Ve Faltýnkově kanceláři

Jak loni v dubnu zjistil deník Aktuálně.cz, vystudovaný právník Gillar byl v minulosti Hlínovým koncipientem a oba muži  spolupracovali už před svým příchodem do dopravního podniku. Například v rámci polostátní telekomunikační společnosti ČD-Telematika, kde byl Gillar v letech 2013 až 2015 v představenstvu a Hlína firmě poskytoval právní služby.  

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.