Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors letos dodá do Ruska domluvený počet traktorů. Řekl to ve středu výkonný ředitel Zetoru Marian Lipovský. Potvrdil, že Zetor by měl v letech 2018 až 2022 dodat ruské firmě KEMZ celkem 6000 strojů. Kolik jich má firma dodat letos, ale neupřesnil. Zetor v pondělí oznámil odborům, že do konce března propustí 260 lidí, což je asi 40 procent zaměstnanců. Důvodem jsou ekonomické potíže firmy.

Memorandum o dodávkách pro ruský trh podepsal Zetor loni v listopadu. "Mohu potvrdit, že v těchto dnech probíhá intenzivní jednání s ruským partnerem o odběrovém závazku pro příští rok. Více informací s ohledem na probíhající jednání nebudeme blíže komentovat," uvedl Lipovský. Neodpověděl na otázku, zda firma dokáže dostát tak velké zakázce po snížení počtu zaměstnanců o 40 procent.

Pro propouštění zaměstnanců a plošné snižování mezd se vedení Zetoru rozhodlo kvůli horším obchodním výsledkům v první polovině letošního roku. Vedení očekávalo, že v druhé polovině roku poptávka stoupne, to se ale nestalo. Kvůli změnám legislativy musel podnik navíc investovat do modernizace všech modelových řad traktorů a nedokázal cenově konkurovat globálním hráčům na trhu.

Majitel Zetoru, firma HTC Investments, připravuje podle Lipovského na příští rok výraznou kapitálovou investici, která umožní v příštím roce pokračovat v započatých změnách.

Výpovědi začnou v Zetoru rozdávat v lednu, výpovědní lhůta tak začne zaměstnancům plynout v únoru, většina by jich měla skončit do konce března. Je ale možné, že část zaměstnanců přistoupí na dohodu. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že na pracovním trhu bude o uvolněné zaměstnance velký zájem. "Pracovní trh v Jihomoravském kraji nabízí tisíce pracovních míst pro technicky kvalifikované pracovníky. Poptávka po nich dvojnásobně převyšuje aktuální počet uchazečů o práci. Jsem proto přesvědčen, že lidé bez problémů získají novou práci," uvedl.

Podle výročních zpráv společnosti několik let klesají tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 společnost prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, v loňském roce to bylo 2765 traktorů a tržby 2,9 miliardy. Neustále mírně klesá i počet zaměstnanců, od roku 2014 o 128 lidí.

Související