Lidé, kteří shání bydlení, jsou ve stále svízelnější situaci. Ceny bytů a domů stoupají, podmínky pro získání hypoték se zpřísňují a nabídka bydlení je stále menší. Situaci neulehčuje ani fakt, že se česká města v minulosti ve velkém zbavovala obecních bytů. Podle ministerstva pro místní rozvoj se jich od 90. let zprivatizovalo zhruba 600 tisíc. Novou výstavbou se přitom nikdo příliš nezabýval.

Nyní se situace začíná měnit. Stále více tuzemských měst se plánuje postavit do role developera a výstavbu obecních bytů obnovit. Cílem je zajistit dostupné bydlení pro lidi v těžké životní situaci, mladé rodiny a také potřebné profese, jako jsou například učitelé či zdravotní sestry. V Praze, kde jsou náklady na bydlení vůbec nejvyšší, se již například politici bojí toho, aby potřební lidé nezačali odcházet za město. To se v minulosti stalo například v Londýně.

Praha se proto po letech rozhodla pustit do výstavby obecních bytů. Loni na podzim odstartovala stavbu osmi bytových domů na Černém Mostě. Za 880 milionů korun na místě postaví 182 bytů. Projekt město financuje z fondu rozvoje dostupného bydlení. Právě do něj v posledních letech přitékaly peníze z privatizace. Aktuálně na něm jsou zhruba tři miliardy korun. Bytové domy chce Praha do budoucna stavět například také v Dolních Počernicích. Více než tři stovky bytů pro obyvatele ve finanční tísni by mohly vzniknout také přestavbou hotelu Opatov na Jižním Městě.

Bytovou krizi řeší také v Brně, a to hned několika způsoby. Jedním je družstevní bydlení. Město plánuje zakládat s lidmi družstva, která si vezmou hypotéku na stavbu domu s byty na městském pozemku. Po jejím splacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem. O vstup do takového družstva projevilo zájem již přes 700 lidí, kteří na radnici poslali přihlášku. První domy by podle odhadů brněnského magistrátu mohly stát za pět až šest let. Brno tím cílí především na mladé lidi do 36 let, kteří nemohou sami získat hypotéku, ale mohou splácet.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.