Na konci loňského roku dosáhli obhájci lidí, kteří čelili protiprávní exekuci, významného úspěchu. Krajský soud v Ostravě pravomocně rozhodl, že exekutor Jaroslav Kocinec z Frýdku-Místku musí vrátit více než 50 tisíc korun, které si vyúčtoval jako náklady řízení zrušeného v roce 2015. Kocinec původně odmítal peníze bývalému dlužníkovi poslat, nyní se však musel se sumou, která narostla o úroky z prodlení a náklady soudního řízení skoro na sto tisíc, rozloučit. Podle expertů se tak poprvé podařilo úspěšně zažalovat neochotu exekutorů vracet peníze. Podobných nelegálních exekucí je přitom v Česku podle odhadů 200 tisíc. Mnoha lidem by se tak mohla otevřít cesta k získání peněz, o které přišli v rozporu se zákonem.

"Jak Okresní soud ve Frýdku-Místku, tak nyní i Krajský soud v Ostravě, kam se poražený exekutor odvolal, daly žalobci za pravdu a exekutor musel vrátit 97 tisíc korun," uvedl advokát žalobce Petr Němec, zakladatel projektu Exekutor má smůlu.cz. Soudkyně Lenka Severová ve zdůvodnění uvedla, že není nespravedlivé, když exekutor ponese náklady zastavené exekuce, a odvolala se na opakovaná usnesení Ústavního soudu. "Exekutor nemusí mít vždy zajištěnou náhradu. Samotný fakt, že nejsou uspokojeny veškeré nároky soudního exekutora, není protiústavní, ten z povahy povolání nese riziko sám," napsala.

Rozsudků, které konstatují neoprávněnost exekuce, zejména kvůli využití zakázaných rozhodčích doložek, existuje z minulých let řada. Ten z Ostravy je však první pravomocný, který se týká přímo navrácení peněz. "Je to průlomové rozhodnutí. Někteří se už dříve podřizovali rozhodnutí soudů, že je exekuce neplatná, a peníze vraceli. Někteří ale ne. Pro takové případy je nynější rozsudek klíčový," míní například autor Mapy exekucí Radek Hábl.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.