Nedávné informace poukazují na aktivní advokátní praxi, a tedy i na možný střet zájmů předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Jeho právní kancelář zastupuje Kroměřížskou nemocnici ve sporu s finanční správou. Ukazuje se však, že Vondráček není v parlamentu jediným praktikujícím advokátem.

V Poslanecké sněmovně momentálně sedí několik aktivních právníků, několik z nich s přerušenou praxí. Jako první na tuto skutečnost upozornil server iRozhlas.cz, který informuje o činnosti advokátní kanceláře Vondráček & Opatrný, jejímž provozovatelem je právě Radek Vondráček. Kancelář má smlouvu s Kroměřížskou nemocnicí, kterou zastupuje od začátku roku 2017 ve sporu s Odvolacím finančním ředitelstvím. Nemocnice se soudí kvůli dani z přidané hodnoty, kterou musela odvádět za poskytování zdravotních služeb na protialkoholní záchytné stanici.

Berní úřady přímo spadají pod ministerstvo financí, jež od roku 2014 řídí hnutí ANO. Vondráček přitom v roce 2013 vstoupil do politiky a ještě toho roku zvítězil v poslaneckých volbách jako lídr hnutí ANO 2011 za Zlínský kraj.

Fakt, že by ve zmíněném sporu docházelo ke střetu zájmů, Vondráček popírá. Kvůli angažmá v dolní komoře parlamentu už mu prý na činnost advokáta nezbývá čas, a všechnu práci tedy směřuje na svého partnera Tomáše Opatrného. "Já historicky mám s nemocnicí smlouvu a děláme jim komplexní právní služby jako kancelář. Ale já už nejsem schopen fakticky někam chodit a něco dělat," tvrdí Vondráček.

Smlouvu o poskytování právní pomoci s nemocnicí podepsal sám Vondráček. Uzavřena byla v srpnu roku 2014, tedy dva měsíce předtím, než byl současný předseda sněmovny v komunálních volbách za ANO zvolen zastupitelem Kroměříže. V té době byl již poslancem.

Aktivním právníkem mezi poslanci je i Ondřej Veselý (ČSSD), jehož advokátní kancelář sídlí v Písku. Sám Veselý tvrdí, že v případě jeho působení na postu krajského zastupitele by se jako právník vyhýbal případům kraje a stejně by učinil, i kdyby jako právník a zároveň městský zastupitel či poslanec vedl spory proti městu nebo státu. "Takhle to mám morálně nastavené," říká Veselý.

Mezi aktivně činné právníky se řadí i místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip. Takoví se ale najdou i mezi senátory. Jedním z nich je senátor za Benešov Zdeněk Hraba (STAN), který je zároveň členem týmu advokátní kanceláře Hraba & Consortes. Dalším praktikujícím advokátem je senátor pro Prahu 5 Václav Láska.

V Poslanecké sněmovně se najdou i právníci s pozastavenou praxí. Helena Válková (ANO) dříve jako advokátka pracovala pro zahraniční firmy. Svou činnost v branži však pozastavila v roce 2014, kdy se stala ministryní spravedlnosti, a ani po rezignaci v roce 2015 ji neobnovila. "Nic jsem ani neobnovila, protože si myslím, že dřív nebo později se do nějakého přinejmenším pokušení dostanete a střet zájmů se potom přímo nabízí," sdělila Válková ČTK.

Válková připouští obnovení své právnické činnosti pouze v případě, že by ukončila kariéru v politice. Advokátní činnost předsedy Vondráčka ji udivuje. "Ale je to jeho rozhodnutí a politická odpovědnost," dodala. Stejně jako Válková má ještě pozastavenou praxi v právní sféře i poslanec za ODS Pavel Blažek.

Související