Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi a výrobky čínské společnosti Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření, prohlásil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. V ohrožení jsou podle něj investice Škody Auto a PPF v Číně i zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánoval investovat do budování 5G sítí v Česku.

Podle online deníku Echo24.cz může Zemanova podpora společnosti Huawei souviset s tím, že má Hrad s firmou uzavřenou smlouvu o propagaci. Za ní pak každý rok dostává produkty v hodnotě půl milionu korun. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček toto tvrzení vyvrátil.

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy České republiky v Číně, prohlásil Zeman. Pro svá tvrzení totiž podle něj nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a svou kampaní vůči Huaweii poškodili zájmy českých firem v Číně i chystané investice do digitálních technologií v Česku.

"Podle informací, které mají někteří členové vlády..., Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření, a ta by měla zasáhnout několik oblastí," uvedl Zeman. Zmínil automobilku Škoda a její rozsáhlé záměry v Číně. "Pokud bude Čína nějakým způsobem omezovat svou podporu této investiční aktivitě, tak to samozřejmě neblaze zasáhne nejen tento podnik, ale i celý automobilový průmysl i celou českou ekonomiku," míní Zeman. Zmínil také, že odveta Pekingu může negativně zasáhnout také aktivity PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huaweie ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v Česku. Huawei nabízí vybudování sítě 5G na zrychlení internetu v zemi čtyřikrát levněji než konkurenční firmy, zdůraznil Zeman.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po pátečním jednání vlády řekl, že žádné informace o tom, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým sankcím nebo odvetným opatřením, nemá.

BIS podle premiéra v postupu vůči Huaweii nepochybila. "BIS se choval v tomto směru standardně," prohlásil Babiš. Zopakoval však svoje výtky vůči Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v prosinci varoval před používáním technologií Huawei ve veřejné správě. Úřad podle něj nepředložil pro svá tvrzení žádné důkazy. "NÚKIB teď musí hrát aktivní roli, nejen vydat nějaké varování a říct, že už se ho to netýká," dodal premiér. Zdůraznil, že BIS a NÚKIB nepostupovaly společně.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) odmítl kritiku ze strany prezidenta hodnotit. Uvedl ale, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace, že je ohrožena česká kybernetická bezpečnost.

"S ohledem na množící se dotazy k poslednímu dění bychom rádi uvedli, že jako striktně apolitickému úřadu nám komentování politických výroků nepřísluší. Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky. S tím souvisí i naše povinnost včasného varování, máme-li relevantní informace, že je česká kybernetická bezpečnost ohrožena," uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Škoda Auto nechce Zemanovy výroky komentovat. Upozornila jen na fakt, že Čína je pro automobilku největším trhem a bude v zemi i nadále investovat.

"Čína je největším trhem značky Škoda a důležitý pilíř jejího dalšího růstu. V roce 2018 dosáhla Škoda v Číně nejlepšího výsledku v historii a tamním zákazníkům dodala celkem 341 000 vozů. Škoda plánuje další dlouhodobý rozvoj na čínském trhu. Budeme i nadále pokračovat v investicích v Číně a čínským zákazníkům nabízet prvotřídní produkty a služby. Prosíme o pochopení, ale tuto záležitost nebudeme blíže komentovat," uvedla Škoda.

Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost, podle něhož varování před Huaweiem nejsou podložena žádnými důkazy. "Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně," uvedl Zeman na adresu Koudelky a Navrátila. "Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze," odpověděl citací Jana Wericha. Spíš si ale myslí, že oba ředitele se chtěli zviditelnit. "Ale zviditelňují se tak trapným způsobem, že kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu," uvedl prezident. Znovu označil pracovníky BIS za "čučkaře", stejný termín podle něj sedí i na kybernetický úřad, kritizoval i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

Na prezidentova slova už zareagovali i někteří ministři Babišovy vlády. Podle místopředsedy kabinetu Richarda Brabce (ANO) bylo možné čínskou reakci očekávat. Brabec nevyloučil ekonomické dopady, pokud by třeba Česká republika prohrála případnou mezinárodní arbitráž.

"To se dalo očekávat, že Čína nějakým způsobem zareaguje," řekl Brabec. Mnoho evropských zemí se podle něj k Huaweii staví jinak, i když jejich zpravodajské služby mohly mít podobné informace. "Mně se to hůř komentuje, protože ta jednání, která se vedla, se vedla v utajeném režimu," doplnil.

Ekonomický dopad varování lze očekávat i podle ministrů zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) a kultury Antonína Staňka (ČSSD). "Každé opatření, které se dotýká kterékoli firmy, nemusí to být čínská, může mít odvetná opatření. S tím se musí počítat. Je možné, že to tyto dopady bude mít," řekl novinářům Staněk. Poznamenal, že vláda měla k prezentaci varování kybernetického úřadu výhrady a osobně považuje varování za poměrně nešťastný krok.

Toman, který patří mezi příznivce Zemana, uvedl, že bude zastávat pozici, kterou k věci zaujala vláda. "Vnímám, co řekl pan prezident, určitě na tom je kus pravdy, respektuji to," doplnil nicméně. Bez komentáře nechal dotaz na prezidentovy výroky na adresu zpravodajských služeb.

Bezpečnostní informační službě (BIS) Brabec věří, řekl. Stejně se vyjádřila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) neví konkrétně o ohrožení českých investic v Číně, mluví se o tom, řekl. Je podle něj nešťastné, že se o věci debatuje veřejně. Zastal se šéfa BIS Koudelky. "Myslím si, že zrovna pan Koudelka v tom žádnou roli nehrál, že to spíš nešťastně sehrál NÚKIB," podotkl Ťok.

Podle sinologů z portálu Sinopsis.cz Zeman bojuje proti institucím vlastního státu v pořadu na televizi, kterou financuje čínská společnost. 

"TV Barrandov je médium financované čínskou společností CEFC, jejíž předseda je dosud Zemanovým poradcem. CEFC byla v listopadu u amerického soudu usvědčena z rozsáhlé mezinárodní korupce," uvedl ředitel projektu Sinopsis Martin Hála. Zeman jmenoval šéfa CEFC Jie Ťien-minga svým čestným poradcem a nevzdal se ho, přestože jméno Jieho figuruje v rozsáhlém korupčním procesu vyšetřovaném v Číně.

"K dovršení vší ironie hájí Zeman Huawei právě ve chvíli, kdy byl v Polsku zatčen šéf prodeje její místní odbočky pro špionáž," doplnil Hála. Polská civilní kontrarozvědka (ABW) v úterý zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei, zatčený Polák je někdejší vysoce postavený důstojník ABW.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. Zeman řekl, že dává přednost hodnocení německých odborníků na kybernetickou bezpečnost před stanoviskem českého úřadu, a to s ohledem na vyšší profesionalitu, vybavenost a informovanost Němců.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. "Potenciální nebezpečí pro Českou republiku může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS. Upozornila na to, že v některých zemích byl Huawei v minulosti vyloučen z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí.