Bez elektřiny bylo v pondělí večer v Česku kvůli počasí až 16 000 domácností. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová řekla kolem 19:00, že firma eviduje 20 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky na vedení nízkého napětí. Situace se výrazně zhoršila po 17. hodině, když se počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ zvýšil na 16 000, přičemž odpoledne jejich počet kolísal mezi 3000 a 5000. Situaci zhoršil silný vítr. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil.

V noci na pondělí bylo bez proudu na 15 000 odběrných míst, důvodem byl hlavně silný vítr.

Holingerová uvedla, že nejvíce lidí bez proudu je aktuálně v Královéhradeckém kraji, domácností bez proudu v poslední hodině výrazně přibylo také na severní Moravě. Situaci se naopak podle ní podařilo stabilizovat na západě a severu Čech. "Kvůli větru poruchy přibývají, ale daří se nám je opravovat," uvedla. V hůře přístupných místech podle ní energetici využívají mimo jiné sněžnice a čtyřkolky s pásy. Holingerová poznamenala, že společnost věří tomu, že se podaří většinu dodávek obnovit ještě během pondělí, záležet však bude i na počasí.

Poruchy kvůli pádům stromů a větví při silném větru v pondělí zaznamenala také společnost E.ON, která zásobuje elektřinou především zákazníky z jižních Čech a jižní Moravy. Podle mluvčí Boženy Herodesové je situace na jihu země klidnější a kolem 19:00 firma už žádná místa bez proudu na svém distribučním území neevidovala. "Některé linky, které nejsou opravené, jsou mimo napětí, ale žádné odběrné místo bez napětí není. Dodávky jsou v těchto případech zajištěny z jiných okruhů," dodala Herodesová.

Jablonec nad Nisou v pondělí k 9:00 po čtyřech dnech odvolal kalamitní stav prvního stupně. Řidiči mohou nadále parkovat zdarma na městských parkovištích, přetrvávají problémy s údržbou sídlišť. "Z města bylo k dnešnímu dni odvezeno celkem 8300 tun sněhu. Parkovací automaty zůstávají až do odvolání vypnuté a samozřejmě i v následujících dnech budeme pokračovat v odklízení sněhu," uvedla mluvčí radnice Markéta Hozová.

Úklid zkomplikovala obleva. "Sníh je teď mokrý, těžký," dodala mluvčí.

Silničáři v pondělí ráno uzavřeli sněhem zavátou silnici I/25 od abertamské křižovatky nad Jáchymovem směrem na Boží Dar a silnici první třídy číslo 11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku. Uzavřeny zůstávají i další silnice v Krušných horách. Kromě sněhu a větru na silnicích hrozí i pády stromů. 

Vozovky ve vyšších polohách pokrývá většinou uježděná vrstva sněhu o tloušťce od pěti do 15 centimetrů krytá posypem, hrozí navíc jejich namrzání. V nižších polohách jsou po chemickém ošetření holé a mokré, místy na nich leží zbytky rozbředlého sněhu.

Na části silnic v Moravskoslezském kraji je zledovatělá vrstva či namrzající sníh. Především na silnicích nižších tříd na Bruntálsku, Opavsku a Frýdecko-Místecku musí řidiči jezdit opatrněji. Silnice ve Zlínském kraji byly v pondělí ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Dopravu na Vysočině a ve vyšších polohách Olomouckého a Královéhradeckého kraje komplikuje vysoká vrstva rozbředlého sněhu na vedlejších silnicích. Jihočeské vozovky zůstávají většinou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. V Libereckém kraji dopravu i dodávky elektřiny nadále komplikují padající stromy. 

Přes noc sněžilo v Krkonoších a v Orlických horách, v nižších polohách pršelo. Na poryvy větru by si měli dát pozor řidiči na dálnici D11. Teploty se v pondělí ráno pohybovaly od nuly do tří stupňů Celsia, na horách kolem minus jednoho stupně.

Meteorologové upozorňují na přeháňky, které mohou být ráno v polohách nad 500 metrů nadmořské výšky i sněhové. Během dne pak postupně očekávají sněhové srážky i v nižších polohách. K večeru se ojediněle může tvořit náledí a kvůli větru ve vyšších polohách místy i sněhové jazyky.

Silný vítr, který v noci zasáhl Česko, bude slábnout až ve středu. V pondělí a v úterý bude jeho průměrná rychlost, zejména v Čechách, dosahovat v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině a na severních horách až 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak prodloužil své předchozí upozornění na silný vítr. Současně doplnil informaci o náledí, které se od pondělního odpoledne do úterního rána bude místy tvořit na jihozápadě a na severovýchodě ČR, na ostatním území jen ojediněle.

Související