Už příští rok se výrazně zpřísní pravidla pro obchodování s nemovitostmi. Zatímco dnes může být realitním makléřem každý, kdo si obstará živnostenský list, nově budou muset zájemci o podnikání prokázat například základní znalosti z oboru.

Návrh nového zákona o realitním zprostředkování zpracovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a příští pondělí ho projedná vláda. Ministerstvo zároveň změní také živnostenský zákon, čímž z realitní činnosti udělá vázanou živnost. Pokud zákon schválí poslanci i senátoři, začne platit od začátku roku 2020.

Dostálová si od změny slibuje především zkvalitnění služeb, které realitní agenti poskytují. V Česku je aktuálně nejvíc realitních zprostředkovatelů na počet obyvatel ze všech zemí Evropské unie.

Podle dat Evropské rady realitních profesí připadalo v roce 2016 na jednoho makléře 727 obyvatel, naopak v Německu to bylo 6694 lidí. Celkem se v tuzemsku touto profesí živí přes 14 tisíc lidí. "Zákon hodnotíme jako začátek procesu, který vede ke kultivaci realitního prostředí," říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.