Už příští rok se výrazně zpřísní pravidla pro obchodování s nemovitostmi. Zatímco dnes může být realitním makléřem každý, kdo si obstará živnostenský list, nově budou muset zájemci o podnikání prokázat například základní znalosti z oboru.

Návrh nového zákona o realitním zprostředkování zpracovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a příští pondělí ho projedná vláda. Ministerstvo zároveň změní také živnostenský zákon, čímž z realitní činnosti udělá vázanou živnost. Pokud zákon schválí poslanci i senátoři, začne platit od začátku roku 2020.

Dostálová si od změny slibuje především zkvalitnění služeb, které realitní agenti poskytují. V Česku je aktuálně nejvíc realitních zprostředkovatelů na počet obyvatel ze všech zemí Evropské unie.

Podle dat Evropské rady realitních profesí připadalo v roce 2016 na jednoho makléře 727 obyvatel, naopak v Německu to bylo 6694 lidí. Celkem se v tuzemsku touto profesí živí přes 14 tisíc lidí. "Zákon hodnotíme jako začátek procesu, který vede ke kultivaci realitního prostředí," říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.