Před třiceti lety v hodnosti nadporučíka velel Jan Slezák jedné z rot Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti. Obávaného pořádkového útvaru určeného komunisty k potírání tzv. hromadných protispolečenských vystoupení. Pod sebou měl mladé hochy v bílých přilbách, s bílými obušky a plexisklovými štíty. Byl se svými muži v akci i v lednu 1989, v době tzv. Palachova týdne. Jako jeden z mála je o tom nyní ochoten mluvit.

HN: Jak na Palachův týden vzpomínáte?

Abych řekl pravdu, už mi ty zákroky splývají. Nebylo to tak, že bychom všichni byli na všech. To bylo na střídačku. Takže vám přesně neřeknu, kde jsem byl během toho týdne já. Vzpomínám si ale, jak jsem jeden den jezdil ve voze UAZ a vyzýval tlampačem lidi, aby se rozešli, že demonstrace je nezákonná. Objížděli jsme Václavák kolem dokola. Bylo to stejně k ničemu, protože se nerozešli. Potom jsme vytlačovali lidi dolů z náměstí směrem na Příkopy a rovně do Rytířské. A vzpomínám si třeba také, že jeden den jsme vyklízeli Václavák, kdy tam prakticky nikdo nebyl. Jen turisté i lidé, kteří šli třeba do kina. Přesto jsme měli za úkol náměstí vyčistit. A to bylo poprvé, kdy jsme se zeptali, proč to děláme, proč vyhazujeme lidi, když tam ani nedemonstrují.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.