Skupina aktivistů ve čtvrtek odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Řekl to zástupce Kliniky Arnošt Novák. Upozornily na to Seznam Zprávy. Na střeše byla skupina čtyř lidí od čtvrtka minulého týdne. Byli jediní, kteří budovu po zásahu exekutora neopustili. Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014.

Na střeše zůstala pětice na protest proti vyklizení domu, který patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Správa chce budovu rekonstruovat a přestěhovat do ní své úředníky.

Lidé, kteří po vyklizení domu exekutorem minulý týden zůstali na střeše, podle dřívějších vyjádření zástupců kolektivu sociálního centra v budově žili a neměli kam jít. Ostatní stoupenci centra Kliniky opustili objekt již minulý čtvrtek a pátek. Aktivisté, kteří dnes jako poslední z domu odešli vzkázali, že se cítí dobře, jsou plni síly a připraveni věnovat se dalším činnostem. Ze střechy se spustili po přistavených žebřících.

Zástupce protestující čtveřice Jan Trnka řekl, že měli na střeše zásoby potravin. "V průběhu týdne také chodili lidé ze sousedství a házeli jim na střechu jídlo," řekl Trnka. Členové Kliniky jim budou shánět bydlení, protože nyní nemají kam jít. Konflikt mezi aktivisty a ochrankou, která dům hlídala, za celý týden podle Trnky nenastal.

Co bude s centrem Klinika dál, zatím není jasné. "Snažili jsme se se SŽDC jednat, ale oni nechtějí jednat s námi. Pořád o ten dům máme zájem, prožili jsme tu čtyři roky," řekl Trnka. Zda a kam se centrum přesune a zda si ponechá název Klinika, není jasné.

Podle mluvčí Exekutorské komory Lenky Desatové bude exekutor Ivo Luhan v pátek v 11:00 u budovy, ve čtvrtek ještě nechtěl svůj další postup komentovat. Dům v minulých dnech pracovníci exekutora zabezpečili a po skončení exekuce jej převezme SŽDC. Televizi Prima Luhan řekl, že chce náklady na vyklizení Kliniky vymáhat po zástupci autonomního sociálního centra. "Zcela určitě, a každý laik to pochopí, se asi nebude jednat o desetitisíce, ale větší částky," uvedl exekutor.

Ta se v budoucnu chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze svých 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Samotné opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun. Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

Šubová také uvedla, že se na SŽDC obrátila pražská hygienická stanice. Hygienici vyzvali SŽDC, aby odstranila následky používání suchého záchodu, řekla mluvčí Primě. Záchod si aktivisté vybudovali na zahradě Kliniky.

Související