Pouhých devět slov, tak krátká je novela školského zákona z pera zastupitelů Karlovarského kraje, kterou poslanci zřejmě projednají tento týden. Přesto může jít o zásadní proměnu českého vzdělávání. Výrazně by se totiž omezila šance dětí studovat střední školu. Pokud změna projde, krajští radní by mohli diktovat ředitelům, kolik dětí přijmou ke studiu. A tahle novela je jen první v řadě, kterou krajští politici chtějí měnit českou vzdělávací politiku.

"Předpokládaný počet přijímaných uchazečů může zřizovatel podmínit svým schválením," říká zmíněná karlovarská novela. Zřizovatelem většiny středních škol jsou právě kraje. Dnes mohou řediteli do počtu studentů mluvit nepřímo, konkrétně navrhovat úpravy kapacity školy v rejstříku škol. Kraje by ale chtěly víc, každý rok přímo rozhodnout, kolik dětí nastoupí na gymnázium a kolik do učení, kolik z nich bude zedníkem a kolik zdravotní sestrou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.