Asociace krajů ČR chtěla prosadit ve sněmovně novelu školského zákona o zavedení cut-off score, tedy zvýšení bodové hranice pro přijetí k maturitnímu studiu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) však takové kroky odmítl. Kraje proto nyní apelují na Plagu se zavedením plošného testování v pátých a devátých třídách základních škol.

Původně navrhované tzv. cut-off score by vyřadilo méně talentované uchazeče, kteří by se na školu jinak dostali jen díky benevolentním přijímačkám. Ministerstvo školství takový návrh odmítá s tím, že by šlo o omezení dostupnosti vzdělávání.

Kraje hovoří i o možnosti nastavit bodové hranice pro každou školu zvlášť a nasměrovat tak uchazeče na školy, o které není zájem. Hlavním účelem této regulace mělo být podle hejtmanů navýšení úspěšnosti maturujících studentů.

Plaga jim oponoval, že úspěšnost maturantů se nezvedne snížením počtu přijatých studentů, ale zlepšením kvality výuky na středních školách. Z úst dalších kritiků zní slova jako diskriminace a demotivace.

Redakce HN připravila přehled, co to cut-off score je a co se kolem klíčové podmínky pro vstup na maturitní obory v Česku děje.

Co je "cut-off score"? 

Na maturitní obory se dnes dostává spousta dětí, které však nemají k takovému studiu dostatečné předpoklady. Zároveň je potřeba dostat více dětí na učňovské obory, protože vyučených lidí, kteří by ovládali nějaké řemeslo, je na trhu nedostatek. Oba tyto problémy se Asociace krajů ČR rozhodla vyřešit tím, že chce ztížit přijímací zkoušky na střední školy. Navrhuje, aby se zavedlo takzvané "cut-off score", tedy nepodkročitelný počet bodů, které by děti u přijímacích zkoušek musely splnit, aby mohly být na střední školu vůbec přijaty. Tím by se podle hejtmanů snížil počet neúspěšných maturantů a děti, které by se na maturitní obor nedostaly, by tím pádem podle nich zamířily na učňovské obory. "V rámci našich diskusí jsme nejčastěji debatovali o hranici pohybující se okolo třiceti bodů ze sto možných souhrnně za oba předměty – tedy český jazyk a matematiku," uvedla pro HN předsedkyně Asociace krajů ČR a jedna z největších propagátorů návrhu, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.