Pesimismus je stále více převažujícím prvkem mezi šéfy velkých a významných mezinárodních firem. Letošní rok se proto nese ve znamení velkého propadu optimismu mezi nimi, alespoň co se týče vyhlídek na globální hospodářský růst. Vyplývá to z průzkumu poradenské korporace PricewaterhouseCoopers (PwC), který byl zveřejněn společně se zahájením zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. 

Do průzkumu se zapojilo 1300 výkonných ředitelů a předsedů představenstev světových obchodních společností a výsledky ukázaly na prohlubující se nedůvěru firem v globální ekonomický růst. 29 procent podnikatelů na vrcholových pozicích si myslí, že v tomto roce dojde ke zpomalení růstu, což je o 24 procentních bodů více než loni, kdy ještě vládl zřetelnější optimismus. Ředitelé s vidinami lepších zítřků ale stále převažují, letos se zvyšováním hospodářského potenciálu zemí světa počítá 42 procent z nich oproti loňským 57 procentům. Zbylých 28 procent pak předpokládá, že se v nejbližší době situace nijak výrazně nezmění.

Výsledky průzkumu mezi světovými řediteli firem od roku 2012:

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

Nejčastěji zmiňovanými riziky pro společnosti roku 2019 jsou příliš velké regulace, politická nestabilita, obchodní konflikty, brexit, kybernetické hrozby, geopolitická nestálost, protekcionismus, populismus, rychlost technologického pokroku, terorismus a změny životního prostředí a klimatu. Dokonce i Mezinárodní měnový fond předpověděl, že by se hospodářský růst mohl letos zpomalit z původně odhadovaných 3,7 procenta na 3,5 procenta.

Na možné hrozby se firmy chystají reagovat všelijak. Některé upravují své dodavatelské řetězce, jiné zpomalují kapitálové výdaje, odkládají přímé zahraniční investice nebo přesouvají výrobu do jiných oblastí. V rámci zvyšování příjmů ale uvažují i o spouštění nových služeb či produktů, zakládání strategických aliancí a společných podniků, vstupu na nové trhy, akvizici a fúzi s jinými společnostmi, spolupráci se začínajícími start-upy nebo v nejhorším případě i prodeji celé firmy či jejich částí.

Pozitivní myšlení mizí především u blízkovýchodních podnikatelů (téměř čtyřicetiprocentní pesimismus), jejich kolegové z dalších koutů světa ale nijak nezaostávají. Například u Američanů bychom vysvětlení pesimismu mohli hledat v ustupujícím nadšení pro hospodářskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvádí televize CNBC. V roce 2018 ještě panovaly naděje v ekonomické úspěchy vrcholného představitele Spojených států a radost ze snižování daní. Letos ale převažují obavy nejen z obchodní války s Čínou, kterou negativně hodnotí američtí i čínští šéfové firem (98, respektive 90 procent), ale i z paralýzy v podobě shutdownu, tedy rozpočtové nouze ochromující fungování amerických federálních úřadů. Samotný Trump se navíc letošního zasedání v Davosu ani neúčastní. 

Spojené státy i Čína přesto zůstávají nejzajímavějšími trhy pro zahraniční investice. Na paty jim ovšem šlape především Německo a Indie, o trochu méně Velká Británie, Brazílie, Francie a Austrálie.