Začátkem února má vláda projednat novelu občanského zákoníku, která znovu omezí předkupní právo. To se do českého právního rámce vrátilo po čtyřleté pauze teprve loni v lednu. Od té doby je ale "noční můrou" pro realitní kanceláře. Komplikuje hlavně prodej bytů, k nimž patří parkovací stání ve společné garáži. Původní majitel ho totiž musí přednostně nabídnout ostatním spoluvlastníkům. Zájemce se mezi nimi většinou najde, což často zhatí prodej bytu, k němuž stání původně patřilo. Předkupní právo se navíc zneužívá i jako nástroj "pomsty" v sousedských sporech, upozorňuje vedoucí právního oddělení Fincentrum Reality Andrea Daňhelová.

Jak velkou komplikaci předkupní právo v současné podobě pro realitní trh znamená?

Troufám si říct, že v dnešní době je jedním z podstatných parametrů výběru vhodného bytu právě možnost mít kde zaparkovat. Pokud tak kupující nalezne pro sebe ideální byt, tak ani po uzavření kupní smlouvy si nemůže být jistý, zda může s parkovacím stáním počítat, či nikoli. Nabídka ostatním spoluvlastníkům se totiž zasílá až po uzavření smlouvy. Kupující pak musí následující tři měsíce čekat, jak se spoluvlastníci vyjádří.

Kolik nejvíce spoluvlastníků jste kvůli právu takto oslovovali?

Před nedávnem jsme s jedním klientem museli obeslat 120 spoluvlastníků garáže. Případy ohledně předkupního práva a jejich komplikace řešíme dnes a denně. Nejvíc komplikovaný byl prodej bytu s parkováním pro mladou rodinu s dítětem, kdy parkování bylo pro ně kvůli zdravotnímu postižení dítěte klíčové. Předkupní právo uplatnil jeden ze spoluvlastníků. Kupující o byt bez parkování ztratili zájem a od kupní smlouvy odstoupili. Problém však byl v tom, že v této době již dobíhal prodej jejich staré nemovitosti a tu museli vyklidit. Rodina kvůli tomu šla na přechodnou dobu do nájmu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.