Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje Pavla Nevtípila, vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo. Informuje o tom server iRozhlas.cz. Důvodem zájmu GIBS o detektiva je rozsudek v případu Neograph, ve kterém se objevují pochybnosti o Nevtípilově nestrannosti při vyšetřování. Soudkyně pražského vrchního soudu se v něm domnívá, že Nevtípil "plnil vůli osob", které jsou napojené na lobbistu Ivo Rittiga.

"Generální inspekci bezpečnostních sborů kontaktovala pražská policie po prostudování osvobozujícího rozsudku, který zdejšímu odboru hospodářské kriminality zaslalo Městské státní zastupitelství v Praze k takzvanému založení do spisu," komentovala zjištění iRozhlasu mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Kauza Neograph se týkala Vladimíra Sitty, který čelil obvinění z tunelování papírny Neograph. Tvrdil ale, že jeho stíhání je objednané s cílem znevěrohodnit jeho svědectví v případu předražených jízdenek pražské MHD. V té byl jedním z obžalovaných Ivo Rittig. Vrchní soud v Praze loni rozhodl v Sittův prospěch, nejvyšší státní zástupce ale nedávno podal dovolání.

Kritika práce vyšetřovatele Nevtípila se objevila už v písemném rozsudku. Soudkyně Jonáková upozornila na způsob, kterým o Nevtípilovi mluvili v odposleších lidé z Rittigova okolí. "V hovorech uvedených osob je opakovaně zmiňován "Nevťa", "Nevtípil", přičemž ze souvislostí je zřejmé, že se jedná o vyšetřovatele kpt. Ing. Pavla N. Z obsahu hovoru je možno dospět k závěru, že na kpt. Ing. N. hovořící osoby spoléhaly a zřejmě pro něj připravovaly podklady (viz zmínka o potřebě kriminalizace svědka K.)," uvádí verdikt.

Jonáková také kritizovala státní zástupkyni Dagmar Máchovou, která měla na Nevtípilovu práci dohlížet. "Neprošli testem objektivní nestrannosti, neboť ohledně nich nelze vyloučit legitimní pochybnosti, že byli v přípravném trestním řízení schopni vést trestní řízení obžalovaného nepodjatě. Existuje objektivní obava, že jejich poměr k projednávané věci mohl být založen na jejich přímém zájmu na výsledku řízení," tvrdí o Nevtípilovi a Máchové.

Díky těmto informacím se nyní GIBS o Nevtípila zajímá. "S ohledem na určité pasáže rozsudku, ve kterých soudkyně Vrchního soudu v Praze uvedla směrem k vyšetřovateli poměrně závažná podezření, byl tento rozsudek postoupen Generální inspekci bezpečnostních sborů k prověření. V této souvislosti můžeme ujistit, že Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy poskytuje inspekci maximální součinnost," říká mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Prověřování Nevtípila ze strany GIBS je citlivé hlavně s ohledem na jeho roli vyšetřovatele v kauze údajného dotačního podvodu při stavbě Farmy Čapí hnízdo. Jejím hlavním aktérem je současný premiér Andrej Babiš (ANO). Ten už dříve zpochybnil nestrannost detektiva Nevtípila. 

Dotaz iRozhlasu, jestli může současné dění kolem Nevtípila ovlivnit aktuální vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, odmítla Zoulová komentovat s tím, že je to ještě předčasné. GIBS ani Nevtípil na dotazy nereagují. Městské státní zastupitelství však na konci loňského roku odmítlo, že by vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nebylo objektivní. Trestní spis je pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová sice loni prohlásila, že Jaroslav Šaroch, dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo, není adekvátně důrazný a efektivní, pochybení ve vyšetřování však neobjevila.

Související