Počet letadel prolétávajících nad Českem stále roste. Jen loni využilo český vzdušný prostor každý den průměrně 2500 letadel a celkově byl počet pohybů nad Českem 912 815. To je meziroční nárůst o sedm procent. Podnik Řízení letového provozu (ŘLP) ale musí podle svého generálního ředitele Jana Klase zároveň na základě evropských dohod pravidelně snižovat ceny. Největšími zákazníky státního podniku jsou aerolinky Lufthansa, Emirates, Ryanair a Qatar Airways.

HN: Jak vidí váš podnik uplynulou letovou sezonu?

Za minulý rok jsme zaznamenali historicky největší objem provozu v českém vzdušném prostoru a překročili hranici 900 tisíc letových pohybů. Paradoxně se stáváme obětí vlastního úspěchu. Jsme schopni zvládnout i další nárůst provozu, pokud nás v příštích letech nebude směrovat do cenové pasti s negativními důsledky pro naše hospodaření. Ve chvíli, kdy musíme investovat a zvyšovat kapacitu, ale musíme současně snižovat cenu, což je absurdní.

HN: Proč musíte snižovat ceny?

To je dáno evropským výkonnostním plánováním, které platí vždy na pětileté období. S klesající cenou logicky roste zájem o naše služby. V předchozím pětiletém období, kdy letecká doprava nerostla zdaleka takovým tempem jako nyní, si aerolinky prolobbovaly jako prioritu snižování nákladů. Evropská komise stanovila, že všichni poskytovatelé navigačních služeb, bez ohledu na tehdejší výši poplatků, je musí každoročně snižovat o 3,5 procenta. Řada států ale nemá volnou kapacitu a současně kvůli snižování poplatků nemůže dostatečně investovat.

HN: Jak to fungovalo dříve?

Všechny relevantní náklady dalo každé řízení letového provozu do databáze, vydělilo předpokládaným objemem provozu a tím vznikla cena. Nebyl to dokonalý systém, ale současná snaha o změnu skončila řešením, které je složité a ve svém důsledku neudržitelné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.