Vyklízení bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově nejspíš bude mít soudní dohru. Aktivistům, kteří v budově provozovali Autonomní sociální centrum Klinika, se totiž nelíbí odměna, kterou si za svou práci nárokuje exekutor Ivo Luhan a která dosahuje výše 350 tisíc korun.

Exekuční příkaz, jehož část aktivisté vyvěsili na svém facebookovém účtu, celkem požaduje zaplatit částku 429 835 korun. Do té se započítává už zmíněná odměna exekutora, náklady na samotnou exekuci a DPH. Podle zástupců Kliniky exekutor jedné z členek kolektivu na jejím osobním účtu zablokoval celkem 430 tisíc, tedy bezmála stejnou částku, jaká je uvedena v exekučním příkazu.

"Výši exekuce budeme rozporovat soudně," píší ve svém prohlášení zástupci Kliniky. Odměna exekutora za vyklizení jedné nemovitosti je totiž podle exekučního zákona 10 tisíc korun. 

Exekutor Ivo Luhan bezprostředně po vyklizení budovy prohlásil, že má povinnost po Klinice požadovat uhrazení nákladů na exekuci, které mohou přesáhnout 100 000 korun. "Samozřejmě pokud povinný (Klinika) bude nemajetný nebo nebude náklady hradit, bohužel budou k tíži oprávněného, tedy SŽDC," dodal.

Poslední squatteři, kteří na střeše domu strávili sedm nocí, opustili budovu na pražském Žižkově minulý čtvrtek. SŽDC plánuje objekt zrekonstruovat, podle dřívějších informací začne s drobnějšími opravami hned.

Správa železnic má na místě najatou bezpečnostní agenturu, která se stará o bezpečnost budovy. "Jakmile se vše vyklidí, začne se řešit největší problém, a to je zatékání, zdivo, svody a vše, co bude potřeba, aby objekt dále nechátral," uvedla mluvčí správy Kateřina Šubová. Zatímco při vyklízení SŽDC využije vlastní zaměstnance, na zajištění základních oprav vybere firmu v soutěži.

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Nyní řeší, kam jít, protože v Klinice žili a jiné přístřeší údajně nemají. Jestli bude centrum pokračovat jinde, zatím není jasné.

Správa se chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro 50 úředníků ze 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na rekonstrukci. Opravy by podle mluvčí Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun. Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a že nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

Související