Pražský magistrát zvažuje, že začne přímo podporovat výstavbu, do které se pustí bytová družstva.

Ještě v listopadu přitom nastupující koalice slibovala, že město pomůže Pražanům dosáhnout na hypotéky. Návrh představila nová radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Metropole podle ní měla vytvořit speciální fond, kterým by Praha ručila za úvěry například učitelům, policistům či zdravotním sestrám. Na bydlení tak měli dosáhnout i ti, kterým by banky vlastní bydlení na nejdražším realitním trhu běžně financovat nepomohly.

Teď se však ukazuje, že z těchto plánů sešlo. "Na tomto tématu, na které se ptáte, nebyla v koalici shoda," přiznala HN Marvanová. Přichází však s novým plánem, jak lidem získání bytu usnadnit. "Nevzdali jsme se myšlenky, že jsou tady skupiny obyvatel, které na bydlení bez nějaké formy pobídek nedosáhnou. Cítíme za to odpovědnost. Nestačí jen říct, ať si každý pomůže sám nebo ať se vystěhuje za Prahu," dodává radní.

Úředníci aktuálně vybírají nejvhodnější městské pozemky, na kterých by mohly stát nové bytové domy.

Na některých z nich se chce město pustit do výstavby samo, ale část chce přenechat za výhodnějších podmínek přímo budoucím nájemníkům. Stačí, aby se spojili do bytového družstva a stavbu sami zaplatili.

Za takových podmínek by jim Praha pozemek dočasně pronajala s tím, že si ho mohou odkoupit až později, třeba po deseti či více letech. "Výstavba by pro ně tak byla levnější, protože cena pozemku zpravidla tvoří až dvacet procent z celkových nákladů bytového projektu," říká Marvanová.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.