Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v pátek stáhl správní žalobu, kterou podal na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Svůj krok zdůvodnil pochybnostmi, že by o jeho věci bylo řádně rozhodnuto. Zpochybnil při tom nezávislost dvou soudců pražského městského soudu i objektivitu Nejvyššího správního soudu.

Hrad sdělil, že Mynář zůstane i nadále ve funkci, protože pro její výkon plně dostačuje současná prověrka na stupeň vyhrazené.

Rozhodnutí NBÚ, který mu nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné, napadl Mynář žalobou počátkem roku 2016. Pražský městský soud ji měl projednat v pondělí. Prezident Miloš Zeman v minulosti několikrát zopakoval, že kancléř na Hradě skončí, pokud prověrku nezíská.

Zpětvzetí žaloby Mynář vysvětlil tím, že dva členové soudního senátu - Jan Kratochvíl a Štěpán Výborný - spojili svou profesní minulost s lidmi, kteří proti němu vystupovali nebo vystupují. Výborný byl asistentem ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka, jenž nedávno zveřejnil, že se ho Mynář dotazoval na projednávanou věc. Kratochvíl působil jako asistent tehdejšího poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, který proti Mynářovi vystupoval v souvislosti s prověrkou.

Předseda pražského městského soudu Libor Vávra sdělil, že má ke svým soudcům naprostou důvěru. Kratochvíl řekl, že se vůči Mynářovi necítí být podjatý. Hovorkovým asistentem byl před 11 lety a o jeho pozdějších vyjádřeních o kancléři prý vůbec nevěděl. Uvedl také, že Mynář mohl podat námitku podjatosti, což neučinil.

Kancléř v odůvodnění stažení žaloby současně zpochybnil nezávislost Nejvyššího správního soudu kvůli nedávným výrokům někdejšího šéfa instituce Josefa Baxy o tlaku Hradu na justici.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) reagoval tak, že česká justice má jeho plnou důvěru. Mynářovy argumenty chápe jako vyjádření účastníka sporu, nikoliv jako vyjádření představitele Kanceláře prezidenta republiky.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala označil zpochybňování nezávislosti české justice od vysokého hradního úředníka blízkého Zemanovi za vysoce nezodpovědné a nebezpečné, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil prohlásil stažení žaloby za zbabělé. Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka jde o aroganci moci. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek míní, že kancléř by měl mít prověrku minimálně na stupeň tajné, protože se dostává k velmi citlivým informacím.

Mynářova prověrka je tématem už od jeho jmenování z roku 2013. Prověření na stupeň vyhrazené má kancléř od zaměstnavatele, nikoliv od NBÚ. Zákon povinnost prověrky pro hradního kancléře neřeší. Změnit to chtěli poslanci STAN, Sněmovna ale loni novelu na návrh komunistů odmítla. Absence bezpečnostní prověrky vyššího stupně podle odborníků komplikuje nejvyššímu hradnímu úředníkovi práci. Nesmí se seznamovat s utajenými skutečnostmi, a nemůže proto prezidenta doprovázet například na jednání NATO.