Pražská koalice pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obměnila za dva měsíce působení dozorčí rady devíti městských firem. Vyplývá to ze zveřejněných usnesení rady hlavního města. Výměny čekají i další pražské firmy. Není jasné, zda se budou měnit také představenstva firem. 

Radní Jan Chabr (TOP 09) v tomto týdnu uvedl, že rada plánuje reorganizaci ve firmě Trade Centre Praha (TCP). Nyní je ve firmě devítičlenná dozorčí rada, která by se měla zredukovat na maximálně pět lidí, v představenstvu by měli být tři členové místo pěti.

Volby členů dozorčích rad kritizuje opoziční ODS s tím, že koalice před volbami slibovala, že bude obsazovat dozorčí rady odborníky, nakonec však v radách zasedla řada politiků. Například piráti však odborníky hledají a vypsali výběrová řízení na místa, která jim připadla ve firmách Technická správa komunikací (TSK) a Výstaviště Praha. Nominanti pirátů v obou radách zasedli pouze dočasně do doby, než se vyberou finální jména.

V případě firem, jejichž jedinými vlastníky je město, je valnou hromadou rada města. Ve firmách, které mají více než 500 zaměstnanců v pracovním poměru, volí podle zákona o obchodních společnostech dvě třetiny členů dozorčí rady valná hromada a poslední třetinu zaměstnanci. Tak tomu je v Praze v případě dopravního podniku (DPP) a nově i u Pražských služeb (PSAS).

DPP provozuje linky metra, tramvají, autobusů a lanové dráhy a loni dostal od hlavního města na provoz 13,5 miliardy korun. Dozorčí rada byla obměněna na začátku loňského prosince. Z 10 členů z 15, o kterých rozhodují pražští radní, bylo rozhodnuto u devíti o odvolání, dva z odvolaných členů přitom byli stejným usnesením znovu zvoleni. Mezi novými tvářemi jsou například předseda představenstva libereckého dopravního podniku Michal Zděnek nebo člen představenstva brněnského dopravního podniku Ivo Vašíček. Členem rady zůstala bez odvolání bývalá náměstkyně primátorky Petra Kolínská (zelení). Za zaměstnance jsou v radě Oldřich Schneider, Josef Buriánek, Jan Holub, Tomáš Novotný a Jiří Obitko.

Dopravní podnik hlavního města Prahy

odvoláni zvoleni
Petr Novotný (ANO) Adam Scheinherr (Praha sobě)
Jaroslav Štěpánek (ANO) Pavel Vyhnánek (Praha sobě)
Martin Slabý (ANO) Michal Zděnek
Vojtěch Kocourek Jan Marek
Petr Šimůnek (KSČM) Tomáš Mikeska (STAN)
Jan Smetana (ČSSD) Michal Štěpán
Karel Grabein Procházka (ANO) Ivo Vašíček
Petr Hlubuček (STAN) Petr Hlubuček (STAN)
Marek Doležal (TOP 09) Marek Doležal (TOP 09)

Zdroj: Praha.eu

Dozorčí radu PSAS, které mají v hlavním městě na starosti svoz a likvidaci odpadu, řešili radní na pondělním jednání. Odvolali celou dosavadní sedmičlennou radu a zvolili šest nových členů. Na základě změny stanov schválené radou v prosinci bude nově do devítičlenné rady třetina volena zaměstnanci.

Pražské služby

odvoláni zvoleni
Marcela Plesníková (ANO) Petr Hlubuček (STAN)
Radim Haluza Radek Vondra (TOP 09)
Jan Marhoul (ČSSD) Lenia Vrbíková
Petr Štěpánek (zelení) Petr Štěpánek (zelení)
Alexander Bellu (ODS) Alexander Bellu (ODS)
Zdeněk Matoušek Kornélie Gottmannová (piráti)
Luděk Votava

Zdroj: Praha.eu

Dozorčí rada TSK byla mezi prvními, kterou se radní po svém zvolení zabývali. Odvoláno bylo osm členů a zvoleno sedm, v radě zůstal Jan Machala a jedno místo vyhrazené pro opozici. TSK mimo jiné opravuje a čistí pražské komunikace a její rozpočet se pohybuje kolem 6,2 miliardy korun. V roce 2017 se přeměnila z příspěvkové organizace města na akciovou společnost, ještě před transformací v ní zasahovali policisté, případ zatím není uzavřen.

Technická správa komunikací

odvoláni zvoleni
Lucie Svobodová (ČSSD) Adam Scheinherr (Praha sobě)
Petr Novotný (ANO) Jan Jílek (Praha sobě)
Michal Pinc (ANO) Martin Kala (Praha sobě)
Ondřej Mirovský (zelení) Pavel Dobeš (STAN)
Vladislava Hujová (dříve TOP 09) Pavel Richter (TOP 09)
Roman Mejstřík (ANO) Jiří Hoskovec (piráti)
Petr Burgr (KDU-ČSL)

Jan Lička (piráti)

Roman Petrus (ČSSD)

Zdroj: Praha.eu

Z firmy Výstaviště Praha, která vznikla v roce 2015 a má na starosti správu a rozvoj areálu v Praze 7. Loni v létě dozorčí rada kvůli podezřelým smlouvám odvolala tehdejšího předsedu představenstva firmy Pavla Klašku a od té doby bylo představenstvo bez šéfa.

Výstaviště Praha

odvoláni zvoleni
Adriana Krnáčová (ANO) Pavel Vyhnánek (Praha sobě)
Miroslav Šoukal (ANO) Jiří Dohnal (piráti)
Karel Los Petr Kubíček (TOP 09)
Tomáš Šusta Petr Zeman (Praha sobě)

Zdroj: Praha.eu

V prosinci radní hlavního města obměnili dozorčí radu společnosti Operátor ICT, která vznikla v uplynulém volebním období a má na starosti informační technologie a ICT. Odvolána byla pětice členů, mezi nimi například bývalý pražský zastupitel a současný šéf městské firmy Technologie hlavního města Tomáš Jílek. Odvolané členy nahradila pětice nových.

Operátor ICT

odvoláni zvoleni
Ondřej Prokop (ANO) Cyril Klepek
Stanislav Nekolný (ANO) Michal Bláha
Tomáš Jílek (dříve TOP 09) Jiří Koudelka (piráti)
Petr Šlegr Petr Říha (piráti)
Ivan Vrzal Jan Jakob

Zdroj: Praha.eu

Pět členů bylo odvoláno i z dozorčího orgánu společnosti Kolektory Praha, která se stará o kolektory, tedy podzemní stavby, v nichž vedou inženýrské sítě. V tomto případě ale radní dovolili pouze tři členy, další místa jsou zatím neobsazena. Mezi nově zvolenými je například starosta Libuše a pražský zastupitel Jiří Koubek (TOP 09).

Kolektory Praha

odvoláni zvoleni
Jiří Špaňhel (ANO) Zdeněk Davídek (STAN)
Jan Smetana (ČSSD) Jiří Koubek (TOP 09)
Petr Šikýř Tereza Nieslerová
Zdeněk Růžička (ANO)  
Michal Hašek (ANO)

Zdroj: Praha.eu

Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) již dříve řekl, že v Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) a Kolektorech nabídla koalice místa opozičním ODS a ANO. Místo v radě Kolektorů má podle Hlubučka připadnout ODS, v PVS zůstal zastupitel Ondřej Prokop z ANO. Z dozorčí rady PVS, která se stará o městskou vodohospodářskou infrastrukturu, pražští radní odvolali sedm členů a zvolili sedm nových. Ve funkci předsedy zůstal Petr Hejma (STAN).

Pražská vodohospodářská společnost

odvoláni zvoleni
Pavel Čihák (ANO) Tomáš Homola (STAN)
Martin Hrubčík (ANO) Petr Suchý
Michal Kucián Jiří Pelák
Jiří Kubát Jan Rudolf
Martina Zdeňková Michaela Al-Ali Poláková (piráti)
Ilona Veselá Tomáš Popela
Vladimír Říha (KDU-ČSL) Kateřina Růžičková

Zdroj: Praha.eu

Vedení města obměnilo i dozorčí radu a představenstvo firmy Pražská plynárenská holding, která v současnosti nevykonává činnost. Minulé vedení radnice chtělo využít společnost jako základu pro připravovaný koncern městských firem. Primátor Zdeněk Hřib (piráti) v prosinci uvedl, že společnost je zbytečná a zvažuje její zrušení. Nejde o společnost Pražská plynárenská, která v metropoli distribuuje plyn.

Pražská plynárenská holding - dozorčí rada

odvoláni zvoleni
Matěj Fichtner (ANO) Karel Ulm (TOP 09)
Iveta Borská (STAN) Zdeněk Hořánek (STAN)
Patrik Nacher (ANO) Viktor Mahrik (Piráti)
Petr David (ANO) Jiří Janoušek
Jaroslava Nguyenová (ČSSD) Adam Zábranský (Piráti)

Zdroj: Praha.eu

Pražská plynárenská holding - představenstvo

odvoláni zvoleni
Karel Grabein Procházka (ANO) Martin Dlouhý (TOP 09)
Antonín Weinert (ČSSD) Jaromír Beránek (piráti)
Martin Kopecký Vladan Brož (Praha 1 Sobě)

Zdroj: Praha.eu

V prosinci se obměnil i dozorčí orgán společnosti Obecní dům.

Obecní dům

odvoláni zvoleni
Marián Hošek (KDU-ČSL) Hana Třeštíková (Praha sobě)
Jan Kolář (ANO) Irena Rubášová
Jiřina Růžičková Jiřina Růžičková
Antonín Lébl (ANO) Jan Wolf (KDU-ČSL)

Zdroj: Praha.eu

Související