Téměř čtvrt kilometru dlouhá fronta se ve středu po osmé hodině ráno táhla od vstupu do České národní banky v Rooseveltově ulici v Brně. Lidé tu už od časných ranních hodin téměř v desetistupňovém mrazu čekali, aby získali dvacetikorunové mince, které ke 100. výročí vzniku české měny banka vydala.

U pobočky ČNB v Ostravě stály ráno ve frontě stovky lidí. Fronta se táhla z Nádražní ulice přes Prokešovo náměstí kolem obvodní radnice až za roh do Tyršovy ulice. Fronta se ve středu ráno vytvořila také před pražskou pobočkou České národní banky v ulici Na Příkopě. Několik stovek lidí zde čekalo kolem deváté hodiny ve frontě, která sahala až do poloviny ulice Nekázanka.

Mincí je omezené množství, banka jich vydala pouze 200 000 od každé verze. Dvacetikoruny nesou portréty prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila.

"Jako filatelista a numizmatik si takové věci hlídám. Dělám to hlavně kvůli dětem a vnoučatům, aby viděly, čím jsme kdysi platili. Myslím, že až vyrostou, takovými nesmysly platit nebudou. Vzal jsem si dnes kvůli tomu volno, bydlím 120 kilometrů od Brna," uvedl pětapadesátiletý Marek, který se zdráhal prozradit své příjmení.

Frontu si vystál už v říjnu, kdy ČNB vydala dvacetikoruny s portréty T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a M. R. Štefánika.

Dvaasedmdesátiletá Zdena říjnovou sérii dvacetikorun vyměnit nestihla. "Tentokrát jsem se na to připravila, zjistila jsem si i otvírací dobu banky a chtěla jsem přijet už na sedmou. Ale pak mě zlákal východ slunce v Řečkovicích, který jsem si chtěla vyfotit, tak jsem dorazila až na osmou. Naštěstí jsem se pořádně oblékla," konstatovala seniorka, která mince chce na památku. "Ale třeba z nich jednou moji příbuzní budou mít radost, až je najdou v pozůstalosti," dodala.

ČNB stanovila maximální možné množství pro výměnu na tři dvacetikoruny od každého motivu a tři papírové stokoruny s přítiskem na osobu. Při návštěvě pobočky ČNB si tak lidé budou moci vyměnit maximálně devět dvacetikorun v celkové hodnotě 180 korun a bankovky v hodnotě 300 korun.

Podle mluvčí banky jsou zásoby mincí rozdělené plošně v regionech podle očekávané poptávky. "Rozhodně nepředpokládáme, že by došly první den. I podle zkušeností z loňského října očekáváme, že je budeme vyměňovat několik dní," uvedla Denisa Všetíčková.

Ve čtvrtek centrální banka vydá první pamětní bankovku v hodnotě 100 korun s portrétem Aloise Rašína. Její prodejní cena bude ale zhruba desetinásobně vyšší, než je její uvedený nominál 100 korun.

Zájemci ji mohou získat pouze u smluvních partnerů ČNB a na rozdíl od ve středu vydávaných mincí s ní nebude možné platit. Bankovek bude k dispozici zhruba 20 000 a prodávat je budou většinou specializované prodejny pro sběratele. Ti si u svých prodejců mohli bankovky už rezervovat.

Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s dříve vydanými mincemi s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneše. "Kolem poloviny letošního roku budou tyto sady k dostání v běžné kvalitě a již v prvním čtvrtletí roku 2019 i ve špičkové kvalitě," uvedla ČNB.