Na vánočním večírku společnosti Zetor Tractors loni v prosinci panovala ponurá nálada. Mezi zaměstnanci tradičního brněnského výrobce traktorů se už roznesla špatná zpráva, kterou vedení firmy veřejně oznámilo až o několik dní později: vzhledem k neuspokojivým obchodním výsledkům se bude v příštím roce masivně propouštět.

"Atmosféra na večírku byla hodně smutná, vypadalo to jako velké loučení," říká jeden z účastníků akce, který si nepřál být jmenován.

Předloni se počet prodaných traktorů poprvé za dvacet let propadl pod tři tisíce kusů, a jestliže se potvrdí odhady managementu, loňský výsledek bude nejhorší od roku 1946. "Ve srovnání s rokem 2017 došlo k poklesu prodeje, a tudíž i výroby traktorů Zetor řádově o 30 procent. Přesné číslo sdělíme se skončením finančního auditu na konci prvního kvartálu," říká výkonný ředitel Zetor Tractors Marián Lipovský.

Plán na letošní rok ještě nebyl schválen, ale šéf odborářů Zetor Alois Kazelle zlepšení nečeká. "Podle informací od vedení se na letošek i na příští rok počítá s produkcí 1500 traktorů," říká.

Zetor podle všeho trpí tím, že se vzdal vývoje řady vlastních komponent včetně některých motorů a nakupuje je od subdodavatelů.

Vedení Zetoru na situaci reaguje propouštěním a před Vánoci oznámilo, že by z podniku mělo odejít kolem 40 procent ze 650 zaměstnanců, z toho asi 60 lidí z výrobních pozic. Zaměstnanci Zetoru, kteří v následujících měsících dostanou výpověď, se o práci bát nemusí, zájem o ně projevily další výrobní firmy v Brně a okolí, které stejně jako další zaměstnavatelé v Česku nemají dostatek pracovních sil. Horší je situace samotného podniku, kterému v posledních letech setrvale klesají prodeje a tržby.

Zetor už zažil několik krizí a tu poslední vedení firmy vysvětluje náročnějšími technickými požadavky na nové traktory. Kromě stále přísnějších emisních limitů začala v lednu 2018 platit nová pravidla pro systémy brzd a řízení.

"Dopad legislativy byl maximálně široký. Kapacita vývojového centra a zaměstnanců ve společnosti byla využita na maximum. Také je třeba si uvědomit, že legislativní změny přicházejí v krátkých intervalech," vysvětluje Lipovský, podle nějž firma do úprav traktorů investovala za dva roky téměř 300 milionů korun.

Ani to ale nestačilo a Zetor všechny své řady na nová pravidla nestihl připravit. "Některé modely jsme mohli začít nabízet až v srpnu, do té doby se kvůli novým regulacím nemohly na našem trhu prodávat," říká prodejce zemědělské techniky Karel Hahn z Agroservisu Hlučín. "Ostatní firmy to předvídaly a připravily se, Zetor to podcenil," dodává.

Infografika: Zetor bojuje o přežití

Kvůli investicím do úprav Zetor zdražil, silnější stroje o 15 procent, slabší až o 30 procent, což se také podepsalo na slabých prodejích. Ty firmě spadly níže než ostatním výrobcům, protože na evropském trhu se podle údajů Evropské asociace zemědělské techniky do konce loňského třetího čtvrtletí prodalo jen o pět procent méně traktorů než ve stejném období roku 2017.

"Tuto krizi asi zvládnou, reakce managementu je adekvátní. Z dlouhodobého hlediska to ale nevypadá dobře," soudí český průmyslník, který situaci v Zetoru dlouhodobě sleduje a s Ekonomem hovořil pod podmínkou anonymity. On i další lidé obeznámení s děním ve firmě považují za klíčový problém, že se Zetor vzdal vývoje řady vlastních komponent včetně některých motorů a nakupuje je od subdodavatelů.

Rusko nepomáhá

Propouštění nezabrání ani pompézně oznámená ruská zakázka, kterou Zetoru před dvěma lety pomohl dojednat prezident Miloš Zeman.

V devadesátých letech spolupracoval Zetor s americkou firmou John Deere. Ta ale kvůli dluhům Zetoru neměla o účast na jeho privatizaci zájem.

Ten výrobní areál v Líšni několikrát navštívil a v roce 2017 zprostředkoval dohodu, podle níž měl Zetor ruské firmě Kovrovský elektromechanický závod (KEMP) do roku 2022 dodat šest tisíc nesmontovaných traktorů Forterra. Zetor už předtím Rusům prodal 100 takových sad a loni měl dodat dalších 450.

Zakázka by pomohla nahradit výpadky prodejů na volném trhu, ale vedení firmy nechce aktuální stav kontraktu s odkazem na citlivé obchodní informace komentovat. Podle šéfa odborů v Zetoru však byznys z Ruskem vázne. "Nikdo nám k tomu nic neřekl, nevíme, jestli je nechtějí a proč, jestli nejsou spokojeni s kvalitou," říká Kazelle. Se Zemanem se majitelé Zetoru znají nejméně od roku 2002, kdy prodej firmy do jejich rukou schválila právě jeho vláda.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.