Ve správném stravování dětí hrají jednu z klíčových rolí školní kuchařky. Každý den pro žáky připravují pokrmy, které musí odpovídat zdravému a vyváženému jídelníčku. I přesto, že je jejich úloha velmi důležitá, podmínky, za nichž pracují, se už delší dobu nemění a ve společnosti zaujímají nezáviděníhodnou pozici.

Školní jídelny mají nyní ještě těžší život než dříve. Kuchařky se musí vypořádávat s platy na hranici minimální mzdy, s novými výživovými trendy i s tím, že české děti patří k nejtlustším v Evropě a nemají správné stravovací návyky. Vláda si je těchto problémů vědoma a snaží se je vylepšit. Například ministerstvo školství pomocí různých projektů a programů podporuje děti, jejichž rodiče si školní obědy nemohou dovolit. Ve spolupráci s Evropskou unií také přináší žákům ovoce do škol díky stejnojmennému projektu. Ministerstvo zemědělství se zase snaží vzdělávat veřejnost v otázkách výživy a zdravého životního stylu prostřednictvím Informačního centra bezpečnosti potravin. Tím chce bojovat i proti stále častější nadváze a obezitě dětí.

Na zlepšení současné situace ve stravování dětí spolupracují nejen jednotlivá ministerstva, ale i další odborníci a univerzity. Na tvorbě jídelníčku v českých jídelnách pracuje například ministerstvo zdravotnictví spolu s odborníky z lékařských fakult. "Ministerstvo například velmi úzce spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci, jež je zapojena do mezinárodní výzkumné studie HBSC, která se věnuje zdraví a životnímu stylu u dětí a školáků. S jejími výsledky a daty oficiálně pracujeme a využíváme je," říká ředitelka odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete:
  • Proč mladí kuchaři nechtějí pracovat ve školních jídelnách.
  • Na jaká jídla jsou děti zvyklé.
  • Jaké programy do škol připravuje Evropská unie.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se