Víkendové husté sněžení v Čechách zkomplikovalo dopravu na silnicích, železnici a v MHD, omezilo také provoz na pražském Letišti Václava Havla. Silničáři vyslali do terénu veškerou techniku, situaci jim ale komplikoval vítr, neustávající sněžení či uvízlé kamiony.

Po poledni v Česku bylo stále bez proudu zhruba 7700 domácností. Problémy jsou hlavně na jihu Čech a na Moravě. Opraváři pracují na jejich odstranění, sdělili mluvčí distribučních společností. 

Na 5500 odběrných míst bez elektřiny evidovala kolem poledne na svém distribučním území společnost ČEZ. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, polámané izolátory a přetrhané vodiče. Na vedení vysokého napětí má společnost hlášeny tři desítky poruch.

"Nejvíce poruch máme v Plzeňském, Středočeském kraji a na Olomoucku," uvedla mluvčí společnosti Soňa Holingerová. ČEZ předpokládá, že většinu poruch opraví během pondělka.

Kladno kvůli přívalům sněhu v neděli odpoledne vyhlásilo kalamitní stav. V pondělí ráno kvůli situaci ve městě zasedal krizový štáb. Po jednání primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) kalamitní stav zrušil. Podle mluvčí kladenské radnice Štěpánky Filipové jsou nyní již všechny hlavní tahy ve městě průjezdné a hromadná doprava funguje.

Od nedělního rána nejvíce nasněžilo na Šumavě, kde připadlo zhruba 20 centimetrů sněhu, v jižních Čechách a jižněji položených částech Středočeského kraje až 15 centimetrů sněhu. Husté sněžení zasáhlo i další české kraje a sněžit tam může až do půlnoci. Nad Prahou mohli lidé ráno pozorovat bouřku.

Na Moravě vodohospodáři sledují zvednuté hladiny řek, hlavně v povodí Moravy, Bečvy, Olše a Ostravice. Na první povodňový stupeň, nejnižší ze tří stupňů, vystoupala v neděli odpoledne hladina na Bystřičce nad vodní nádrží ve Zlínském kraji a na řece Svratce v Dalečíně na Vysočině. Na obou místech byly řeky stále na prvním stupni i večer. Hladina Svratky také večer vystoupala až na druhý povodňový stupeň v Borovnici na Vysočině.

Od nedělního rána bylo z pražského letiště v Ruzyni odkloněno kvůli sněhové nadílce sedm letů. V Brně musela přistát letadla z Madridu a Amsterodamu. Do Vídně byly odkloněny letecké linky z Istanbulu, Londýna a Tel Avivu. Kvůli odklízení sněhu z přistávací a vzletové dráhy některé lety nabraly zpoždění až několik desítek minut, řekl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

V Praze měly problémy až do nedělního odpoledne také autobusy MHD, spoje nabíraly zpoždění a řada příměstských linek vůbec nevyjela. Situace se podle dopravního podniku vrátila k běžnému nedělnímu provozu kolem 16:00. Sníh navátý na výhybkách způsobil potíže i železnici. Hasiči vyjížděli k víc než 30 případům popadaných stromů a větví.

Komplikovaná situace byla o víkendu i na jihu Čech, kde mokrý sníh vyvracel stromy do silnic, na železnici i do elektrického vedení. Energetici měli nejvíc problémů na Prachaticku a Strakonicku, kde se bez dodávek elektřiny ocitlo v neděli ráno zhruba 13 tisíc domácností a další poruchy přibyly odpoledne. K 19:00 se ale dodávky pro většinu odběratelů podařilo obnovit, bez proudu bylo večer podle mluvčí firmy E.ON Martiny Slavíkové už jen méně než sto domácností.

Na několika místech kvůli počasí nejezdily vlaky. Silničáři vyslali do terénu všechny sypače a s hasiči z cest odstraňovali popadané větve a stromy. Policie zaznamenala ráno zvýšený počet nehod.

Také doprava ve středních Čechách byla kvůli silnému sněžení komplikovaná. Kladno odpoledne vyhlásilo kalamitní stav. Veškerá technika se soustředila na hlavní tahy, trasy autobusů a křižovatky do kopce. Zásadní je pro město zajistit průjezd městské hromadné dopravy a okolí nemocnic. "Pokud to není nezbytné, nejlepší je zůstat doma. Varujeme před chozením do lesa, těžký sníh láme větve a být tak pod stromy je velmi nebezpečné," uvedl primátor Dan Jiránek (ODS).

Středočeští policisté zaznamenali v kraji desítky nehod, většinou bez větších následků, a hasiči do nedělního večera vyjížděli asi ke 300 událostem, většinou ke spadlým stromům. Dvě menší silnice poblíž Orlické přehrady a u Berouna museli kvůli polomům uzavřít. Potíže měly příměstské autobusy, některé kvůli počasí nevyjely. Část domácností na Příbramsku a Benešovsku se ocitla bez proudu. Problémy byly i na železnici. Hasiči vyjížděli k popadaným stromům a vytahovali uvízlá vozidla. Dálnici D8 na osmém kilometru ve směru na Prahu dopoledne zablokovaly tři kamiony.

V Karlovarském kraji byla zhruba pět hodin uzavřena silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar od abertamské zatáčky. Dopravu na místě řídila policie a tvořily se tam kolony. Provoz byl obnoven kolem 18:30, cesta je s opatrností průjezdná. Opatrní musejí být řidiči i v dalších oblastech kraje a především v Krušných horách.

Několik silnic bylo neprůjezdných v Plzeňském kraji. Silnici u Zelené Lhoty v lokalitě Na Sedle na Šumavě dopoledne zablokoval autobus, který po smyku uvízl napříč silnicí. Nesjízdná byla kvůli sněhové kalamitě silnice z Rejštejna do Srní, spadlé stromy zablokovaly komunikaci ze Šťáhlav směr Lhůta na Plzeňsku.

Policie v Plzni varovala občany, aby kvůli možným pádům stromů nechodili do parků a auta z blízkosti stromů raději přeparkovali, uvedla večer mluvčí policie Dana Ladmanová. V kraji také zůstávalo do podvečera asi 7000 domácností bez proudu. Nově se poruchy po 16:00 objevily hlavně na Tachovsku a severním Plzeňsku, další odběratelé byli bez energie na Rokycansku, Domažlicku a jižním Plzeňsku.

Rovněž sever Čech zasáhlo silné sněžení. Vrstva čerstvého sněhu po ránu ležela i na hlavních tazích včetně dálnic D7, D8 a D10. Nákladní vozy měly problémy hlavně ve stoupáních, na řadě míst uvízly. Silničáři v Ústeckém kraji v podvečer uzavřeli silnici druhé třídy u Měděnce na Chomutovsku. Kvůli velkému množství sněhu byla v neděli před 20:00 uzavřena i silnice třetí třídy v Jenišovicích na Jablonecku. Obě zůstanou neprůjezdné do pondělí.